18-02-201917:15

Іванна Смачило: топ-досягненням Мінюсту у 2018 році стала системна боротьба з домашнім насильством та булінгом

У 2018 році в Україні вдалося досягти значного прогресу в законодавчому посиленні ефективнішої протидії домашньому насильству, цькуванню дітей у навчальних закладах та поза ними. Також ефективно розвивається система безоплатної правової допомоги.  Про це заступник Міністра юстиції України Іванна Смачило розповіла під час панельної дискусії "Мін‘юст та міжнародні партнери - втілюємо зміни разом. Результати 2018".

«Права людини – це людські правила записані словами. У нашій щоденній роботі є безліч слів, понять і термінів. Але жодне юридичне слово не варте нічого, якщо вони не підкріплена діями та результатами.  Саме наша робота визначає головний критерій успіху – збільшення рівня захисту прав українських громадян, - наголосила у виступі Іванна Смачило. -   Ми, Міністерство юстиції, разом з іншими міністерствами та громадськістю впроваджували нові слова та терміни в українську законодавчу реальність. Ми змушували виконувати вже діючі норми законодавства. Ми розповідали людям про їхні права. Ми безпосередньо допомагали їх захищати.

 Вперше в Україні ухвалений спеціальний закон України щодо протидії булінгу  (цькуванню).  Закон ще тільки почав діяти, а результати вже є. Маємо перші прецеденти - судові рішення про притягнення до відповідальності кривдників та їхніх батьків за виявлені факти булінгу.  Ми вже отримуємо слова вдячності від українських батьків. Вони бачать зрушення і просять нас не зупинятися, а поглиблювати роботу в тому напрямку.  У 2018 році ми впровадили стратегічно важливі і переломні речі у боротьбі з домашнім насильством. Вдалося досягти ухвалення та імплементації жорсткого і ефективного законодавства щодо протидії домашньому насильству.  З 2018 року безоплатну вторинну правову допомогу отримують усі постраждалі від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.»

За словами заступника міністра, Міністерство юстиції  системно розширює співпрацю з громадськістю і збільшуємо довіру до Міністерства юстиції та системи безоплатної правової допомоги.  Вже запрацювали 5 правових клубів  «PRAVOKATOR» – у Дніпрі, Львові, Одесі, Харкові та Києві. Це інноваційні майданчики правничого спрямування, що сприятимуть подальшому розвитку системи БПД. Міністерство розширило співпрацю з громадськими організаціями, які займаються захистом прав жінок.

Восени запрацював проект «Сімейні радники».  Працюють вже 5 офісів «Сімейних радників» при центрах БПД у  Києві, Одесі, Львові, Миколаєві та Рівному. У 2019 році «Сімейні радники» з’являться в кожній області України.  Додатковими помічниками для постраждалих від домашнього насильства стали і параюристи, або ж «Громадські радники».

В Україні сформовано широку мережу безплатної правової допомоги. Бюро та центри правової допомоги є майже в кожному районі, кожному великому місті України. Тут тисячі громадян отримують не тільки правові консультації, а й допомогу фахових юристів та адвокатів. Не дарма українську систему БПД вважають однією з кращих в світі.  У 2018 році зросла доступність правової допомоги для людей з обмеженими можливостями  - для роботи з відвідувачами  у центрах БПД залучаються перекладачі  та сурдоперекладачі.

«У 2019 році ми маємо працювати, щоб наші слова  не тільки не втратили свого змісту, а й за ними стояло все більше дій, ефективності у справі захисту прав українців.  І звичайно, ми пам’ятаємо слово «РАЗОМ». Бо тільки разом з колегами з інших держструктур, громадським сектором та міжнародною спільнотою ми зможемо зробити ще більше. Ми вдячні всій спільноті за підтримку нашої роботи!» – підкреслила Іванна Смачило.

Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/zvit-minyustu-minyust-ta-mijnarodni-partneri---vtilyuemo-zmini-razom-rezultati-2018-kiiv-18-lyutogo-2019-roku 

Відео за посиланням: https://minjust.gov.ua/watch/zastupnik-ministra-yustitsii-ukraini-ivanna-smachilo-diskusiyna-panel-dostup-do-pravosuddya

https://minjust.gov.ua/watch/zastupnik-ministra-yustitsii-ukraini-ivanna-smachilo-zvit-minyustu-minyust-ta-mijnarodni-partneri---vtilyuemo-zmini-razom-rezultati-2018