Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко взяла участь у круглому столі, присвяченому обговоренню шляхів імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ «Ігнатов проти України» та забезпеченню дотримання вимог статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Захід відбувся у Верховному Суді за участю представників судової влади, державних органів, а також національних та міжнародних експертів.
Під час виступу Маргарита Сокоренко наголосила на обов’язковості виконання рішень ЄСПЛ. За її словами, держава має зосередитися на усуненнях виявлених порушень шляхом впровадження як індивідуальних, так і загальних заходів. Вона підкреслила, що часто саме належне врахування висновків Суду у повсякденній практиці державних органів дозволяє запобігти новим порушенням.
«З 1 січня по 31 березня 2025 року ЄСПЛ ухвалив 47 рішень у справах щодо України, з яких 17 стосуються порушень статті 5 Конвенції. Значної кількості таких випадків можна було б уникнути за умови повного врахування висновків Суду та дотримання всіх основоположних стандартів ЄСПЛ», — зазначила вона.
Серед ключових стандартів ЄСПЛ — обґрунтованість підозри як підстави для арешту. Суд у своїй практиці звертає особливу увагу на те, чи містять відповідні судові ухвали достатні факти та докази для підтвердження необхідності тримання особи під вартою.
Водночас Уповноважена зауважила, що не кожне звернення до ЄСПЛ завершується встановленням порушення з боку держави. Наприклад, минулого року Суд ухвалив низку рішень на користь України — у справах, де було дотримано всіх необхідних гарантій. Такі приклади є свідченням того, що національні суди спроможні діяти в межах міжнародних стандартів, а обрання запобіжних заходів може бути належно обґрунтованим.
Серед інших тем, які обговорили учасники, — виклики, пов’язані з надмірною тривалістю досудового тримання під вартою, роль апеляційних судів у формуванні сталої практики, а також необхідність уніфікації стандартів щодо мотивування рішень про застосування запобіжних заходів. Обговорення засвідчило готовність усіх залучених сторін до посилення міжінституційної співпраці задля ефективного виконання рішень ЄСПЛ і зміцнення правових гарантій в Україні.