18-09-202312:25

Маргарита Сокоренко про найважливіші досягнення у сфері ЄСПЛ за останній рік

«2022-2023 робочий рік на посаді Уповноваженої у справах Європейського суду з прав людини видався досить успішним. Досягнень немало. Разом із цим є й сфери, які дещо турбують», — говорить Маргарита Сокоренко про підсумки року роботи на посаді Уповноваженої у справах ЄСПЛ.

Вона визначила основні напрями.

1. Міждержавні позови проти росії в ЄСПЛ:

· Рішення щодо прийнятності справи «Україна та Нідерланди проти Росії» — це перше (!) рішення міжнародної судової установи, в якому чітко вказано, що з весни 2014 року тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей перебувають під контролем росії.

· Приєднання позову щодо повномасштабного вторгнення «Україна проти Росії (Х)» до справи «Україна та Нідерланди проти Росії», яка розглядається по суті.

«Значимість цього процесуального рішення — зекономлені щонайменше 8 років розгляду цього позову по прийнятності (як це було з позовами по Криму і Донбасу), і вже зараз ЄСПЛ розглядає велику справу по суті щодо порушень росією прав людини з початку збройної агресії у 2014 році, до якої додано і злочини під час повномасштабного вторгнення, як нового етапу агресії», — пояснює Маргарита Сокоренко.

· І наслідок попередніх перемог — аби найякісніше представити позицію України, фахівці Мін'юсту продовжують збирати тисячі доказів.

За словами Уповноваженої у справах ЄСПЛ, інформації просто незліченна кількість, свідки та потерпілі знаходяться по всій Україні та за її межами, жахливі злочини дуже свіжі в памʼяті потерпілих, свідків, рідних, і ми всі щодня теж відчуваємо наслідки великої війни. Але разом все вийде!

· Відхилення в липні 2023 року позову «Росія проти України».

2. Індивідуальні справи, пов'язані з агресією росії.

Так, ЄСПЛ поступово починає «набирати оберти» в розгляді цієї категорії справ після рішень по прийнятності міждержавних справ «Україна проти Росії (щодо Криму)» та «Україна і Нідерланди проти Росії».

· Загалом в ЄСПЛ таких справ понад 8 000 (з більш ніж 11 000 загалом по Україні). Справи непрості, потребують не менше часу та зусиль, аніж міждержавні позови, які, при цьому, суттєво спрощують низку юридичних аспектів.

· За останній рік опрацьовано кілька сотень таких справ. Очікується їх збільшення.

· «Стратегія роботи по міждержавним позовам попередніх років, яка враховувала і роботу з індивідуальними заявами в перспективі, дає свої результати зараз, тому збільшення кількості цієї категорії справ у роботі не лякає», — коментує Маргарита Сокоренко.

3. Індивідуальні справи поза подіями агресії росії.

Ця категорія справ не так часто обговорюється, але вони не менш значимі, оскільки ЄСПЛ все більше комунікує непрості справи.

· ЄСПЛ відновив розгляд індивідуальних справ у вересні 2022 після 6-місячного призупинення через повномасштабне вторгнення росії.  За цей рік опрацьовано чимало позицій (більше пів тисячі), більша частина з яких — справи, які не були опрацьовані ще з 2021 року.

· Найбільша кількість справ, що надходять на опрацювання, — ті, які належать до категорії так званих повторюваних та є наслідком тривалого невиконання рішень ЄСПЛ і нерозвʼязання проблем, ідентифікованих судом десятки років тому. Проблеми, які з самого початку, а зараз тим паче, потребували чітких та необхідних дій державних органів, змін законодавства, удосконалення адміністративної практики.

«Зменшення категорії  повторюваних справ в ЄСПЛ безпосередньо залежить від поступу у напрямку виконання його рішень», — зазначає Маргарита Сокоренко.

· Не мала кількість справ з ЄСПЛ зі скаргами, які відносяться до так званих «комплексних» справ. Робота з такою категорією потребує чіткої стратегії з моменту опрацювання справи, збору значної кількості матеріалів, їх аналіз.