17-03-201715:05

Міжнародний арбітраж є одним із інструментів притягнення країни-агресора до відповідальності, - Павло Петренко

«Одним із серйозних інструментів захисту для українського бізнесу, який постраждав від незаконної анексії Криму та захоплення підприємств на території Донбасу, є відстоювання своїх інтересів через міжнародні інвестиційні арбітражі», - зазначив очільник Мін’юсту.

За його словами, вже є прецеденти за заявами українських приватних інвесторів, коли арбітраж допустив до розгляду відповідні позови і встановив, що за захист інвестицій і вкладених коштів відповідальність несе саме країна-агресор, яка захопила територію України. 

«Це перші справи, але вони дають чіткий сигнал, що країна-агресор буде покарана, а посадові особи, які приймали рішення розпочати війну проти України, понесуть відповідальність. Усі ті справи, які зараз розглядаються в міжнародних судових юрисдикціях, стануть основою для великого кримінального процесу проти чиновників Російської Федерації. Це стосується і інвестиційного арбітражу, де фіксуються спричинення збитків і втрата майна українськими підприємствами та інвесторами», - наголосив Міністр юстиції.

За його словами, ефективна робота протягом вже 25 років такої інституції як міжнародний комерційний арбітраж, говорить про те, що Україна рухається у правильному напрямку, який забезпечує верховенство права та закону.

«Це інструмент цивілізованого вирішення спорів. Ми є свідками тенденції, за якою не лише приватні суб’єкти врегульовують свої спори в міжнародному арбітражі. Нині й публічно-правові спори вже не рідкістю у стінах комерційних арбітражів», - додав Павло Петренко.

При цьому він зауважив: міжнародне право і міжнародний правопорядок нині постали перед дуже серйозним геополітичним іспитом. Один із засновників ООН став агресором і розпочав війну на території Європи. 

«Мова йде про Російську Федерацію. Україна, як країна, яка постраждала від цієї агресії, використовує всі засоби, щоб захистити свої права, включаючи міжнародні інституції. Це іспит для багатьох інституцій, в тому числі й арбітражних, який продемонструє здатність міжнародної спільноти захистити міжнародне право і принципи, які були закріплені після Другої світової війни», - заявив очільник Мін’юсту.

У рамках конференції Міністр юстиції також зустрівся зі студентами-правниками, які беруть участь у змагальних судових дебатах у напрямку міжнародного комерційного арбітражу.

«Я б дуже хотів, щоб настав той час, коли вам би не довелося виступати у справах пов’язаних із втратою чи знищенням майна, порушенням прав людини, агресією та війною. Я б дуже хотів, щоб слово війна відійшло в минуле, а поняття порушення права на життя, права на свободу і права справедливий суд були лише предметом вивчення історії права», - сказав Павло Петренко.