Міністерство юстиції забезпечує конституційне право громадян на доступ до правової інформації через офіційне опублікування нормативно-правових актів у виданнях „Офіційний вісник України", „Систематичне зібрання чинного законодавства України", „Кодекси України".
Як повідомила прес-службі заступник Міністра юстиції Лідія Горбунова, у минулому році у бюлетені „Офіційний вісник України" оприлюднено 3399 нормативно-правових актів (у 2004 році – 3500), із них: один кодекс, 295 законів України, 17 постанов Верховної Ради України, 224 Укази Президента України, 11 розпоряджень Президента України, 804 постанови Кабінету Міністрів України, 151 розпорядження Кабінету Міністрів України, 1434 акти центральних органів виконавчої влади, зареєстровані у Міністерстві юстиції, 438 міжнародних договорів України. За дев`ять років виходу у світ „Офіційного вісника України" у ньому оприлюднено державною мовою 23275 нормативно-правових актів, включених до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Кількість актів, надрукованих у „Офіційному віснику України" у 2005 році, порівняно з 1997 роком, збільшилась у два рази.
Слід зазначити, що для видання „Офіційного вісника України" бюджетні кошти не виділяються, його фінансування здійснюється за рахунок коштів, отриманих за передплату. „Офіційний вісник України" видається Міністерством юстиції разом з Головним державним об'єднанням правової інформації відповідно до Указу Президента України від 13 грудня 1996 року № 1207. Указом Президента України від 10 червня 1997 року № 503 "Офіційному віснику України" надано статус офіційного друкованого видання. У бюлетені оприлюднюються акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, акти, зареєстровані Міністерством юстиції України, міжнародні договори України. Нормативно-правові акти друкуються із зазначенням реєстраційного коду акта в Єдиному державному реєстрі нормативно-правових актів.
Рішенням колегії Міністерства юстиції України від 29 квітня 2004 року № 8 передбачено також опублікування в „Офіційному віснику України" рішень Європейського суду з прав людини. Відповідно до законодавства з 2005 року в інформаційному бюлетені додатково друкуються регуляторні акти, які не підлягають державній реєстрації. З 1 вересня 2005 року набув чинності Кодекс адміністративного судочинства України, відповідно до якого в „Офіційному віснику України" публікуються оголошення про відкриття провадження в адміністративних справах щодо оскарження нормативно-правових актів, надрукованих у цьому виданні.
Щорічно видається 52 номери бюлетеня з щотижневим накладом у середньому 5 тисяч примірників. Для зручності користування у виданні двічі на рік друкуються хронологічні покажчики до актів, опублікованих у "Офіційному віснику України", а також алфавітно-предметний покажчик.
Динамічний розвиток законодавства в державі, великий обсяг змін та доповнень до чинних актів зумовили потребу у запровадженні нових засобів підтримки нормативно-правових актів у контрольному стані. Саме для цього, за словами Лідії Горбунової, Міністерство юстиції у співпраці з Українським інформаційно-правовим центром з січня 2003 року видає „Систематичне зібрання чинного законодавства України", „Кодекси України" та "Офіційний вісник України. Із змінами" у теках, з роз'ємними замками, з можливістю підтримання актів у контрольному стані. До кожного номеру додається комплект "Зміни", у якому знаходяться аркуші, які містять нову редакцію частин актів чи доповнення до актів, які були надруковані у попередніх номерах.
„Систематичне зібрання чинного законодавства України" забезпечує систематизацію законодавства за предметною ознакою, "Офіційний вісник України. Із змінами" – за хронологічною. Лідія Горбунова також повідомила, що на сьогодні вийшло друком 36 томів „Систематичного зібрання чинного законодавства України": розділ I „Основи конституційного ладу" (з 1 по 12 том – 2003 рік), розділ II „Законодавство про органи та установи юстиції" (з 1 по 7 том – 2004 рік), розділ III „Законодавство про організацію діяльності судів. Третейські суди. Прокуратура. Адвокатура" (з 8 по 12 том – 2004 рік).
У минулому році вийшло друком 12 томів розділу IV „Цивільне, сімейне та цивільне процесуальне законодавство", до якого включено Цивільний кодекс України, а також нормативно-правові акти, що регулюють відносини у сфері особистих немайнових прав фізичних осіб. Отже, протягом 2004 – 2005 років у теках з роз'ємними замками з можливістю підтримання тексту у контрольному стані видані усі чинні кодекси України, підкреслила заступник Міністра. Для зручності використання кодекси мають алфавітно-предметні покажчики.
Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 271-16-76
E-mail: press@minjust.gov.ua