Перебуваючи з робочим візитом у місті Берн (Швейцарія), 23 червня 2006 року Міністр юстиції Сергій Головатий підписав Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується затвердження додаткової розпізнавальної емблеми (Протокол ІІІ). Повноваження на підписання Міністру було надано розпорядженням Президента України від 22 травня 2006 року.
Церемонія підписання відбулася у Федеральному департаменті закордонних справ Швейцарської Конфедерації. До складу української делегації входить також заступник Міністра юстиції Дмитро Котляр.
Під час робочого візиту планується також зустріч Міністра юстиції України Сергія Головатого з Федеральним радником, керівником Федерального департаменту юстиції та поліції Швейцарії Крістофом Блюхером.
Завданнями Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосуються затвердження додаткової розпізнавальної емблеми (Протокол ІІІ), є:
- затвердити нову додаткову емблему Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (червоний кристал);
- підкреслити, що емблемі червоного кристала не надається будь-якого значення, пов’язаного з релігійними, етнічними, расовими, регіональними міркуваннями чи політичними інтересами;
- надати додатковій емблемі однакового статусу з емблемами Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, які використовуються на даний час;
- підкреслити універсальний характер положень Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року (зокрема, статей 26, 38,42 та 44 першої Женевської конвенції) та, у відповідних випадках, Додаткових протоколів до них від 8 червня 1977 року (зокрема, статей 18 та 38 Додаткового протоколу І та статті 12 Додаткового протоколу ІІ), що стосуються використання розпізнавальних емблем.
Шляхом затвердження нової додаткової емблеми Протокол має на меті врегулювати спірні питання щодо використання емблеми Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця на території держав, а також гарантувати захист усіх гуманітарних співробітників та цивільного населення під час збройних конфліктів та у ході надання допомоги постраждалим внаслідок стихійних лих.
Довідка: Порядок та умови використання і захисту символіки Червоного Хреста і Червоного Півмісяця на території держав були встановлені положеннями Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року та Додаткових протоколів до них від 8 червня 1977 року, Правил по використанню емблем червоного хреста або червоного півмісяця національними Товариствами, ухвалених XX Віденською Міжнародною конференцією Червоного Хреста, 1965 року, та переглянутих Радою делегатів у Будапешті у 1991 році для ефективного здійснення Міжнародним рухом Червоного Хреста та Червоного Півмісяця своєї діяльності.
Однак слід зазначити, що деякі держави (зокрема, Ізраїль) з релігійних мотивів вважають неприйнятним використання їхнім персоналом, який бере участь у гуманітарних операціях, існуючих емблем Руху (червоний хрест та червоний півмісяць).
Враховуючи це, а також з метою забезпечення захисту у тих випадках, коли емблеми червоного хреста та червоного півмісяця не розцінюються як нейтральні, наприкінці 90-х років ХХ століття було прийнято рішення про створення додаткової емблеми (червоний кристал), яка забезпечить всеохоплююче та довготривале вирішення питань щодо застосування емблеми Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця.
8 грудня 2005 року в ході скликаної Дипломатичної конференції було відкрито до підписання Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується затвердження додаткової розпізнавальної емблеми (Протокол ІІІ).
Відповідно до статті 11 Протоколу він набуває чинності через шість місяців після передачі на зберігання двох ратифікаційних грамот або документів про приєднання.
Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 271-16-76
E-mail: press@minjust.gov.ua