02-10-200300:00

Міністр юстиції України: проект Цивільно-процесуального кодексу обмежує права громадян у цивільному процесі

Цивільно-процесуальний кодекс, ухвалений 2 жовтня Верховною Радою України у другому читанні, містить норми, які "суперечать Конституції України й обмежують права громадян". Про це заявив Міністр юстиції України Олександр Лавринович прес-службі Мін'юсту.

Зокрема, наголошує Міністр, збереження положення про можливість оскарження судового рішення тільки через той самий суд, рішення якого оскаржується, призводить до суттєвого порушення прав учасників процесу. Олександр Лавринович повідомив, що протягом останнього року до Мін'юсту надходили скарги, які свідчать про численні випадки відмови суддями судів першої інстанції у прийнятті апеляційних та касаційних скарг з формальних підстав з тим, щоб не допустити перегляду прийнятих ними незаконних рішень. "Така ситуація призводить до грубих порушень права громадян на гарантоване Конституцією апеляційне та касаційне оскарження рішень судів." - заявив Міністр.

Він підкреслив, що в подібній ситуації максимальний захід - це притягнення судді до дисциплінарної відповідальності. "А це означає, що порушене право залишиться без відновлення справедливості. З ухваленням таких норм ситуація для пересічних громадян залишиться незмінною: вони як мали, так і далі будуть мати лише декларативне право на оскарження без реального забезпечення його реалізації." - заявив Олександр Лавринович.

Крім того, наголошує Міністр, запропоноване у проекті Кодексу так зване "послідовне оскарження", а саме неможливість подання касаційної скарги без попереднього подання та розгляду апеляційної скарги у цій справі, також обмежує право громадян на обстоювання своїх порушених прав. В тому числі, визначених у Конвенції про захист прав і основних свобод людини. Зокрема - щодо забезпечення кожній людині судового розгляду справи впродовж розумного строку, тобто остаточне вирішення справи у максимально короткі строки для належного та своєчасного захисту порушеного чи оспорюваного права.

Також, на переконання Міністра юстиції, суперечить 125 статті Конституції, а значить реально віддаляє громадянина від можливості захистити свої порушені права, передбачена проектом норма щодо касаційного оскарження у Касаційному суді України.

"Збереження ж цивільного процесу у військових судах не лише напряму порушує конституційну норму, але порушує основні принципи демократичного суспільства, на що вже було звернено увагу у спеціальному висновку Венеціанської комісії." - наголосив Міністр юстиції України.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua