13-09-200500:00

Мін’юст підготував законопроект «Про внесення змін до Конституції України» для подальшої ратифікації Римського Статуту

Фахівці Міністерства юстиції України підготували проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України» у зв’язку з подальшою ратифікацією Статуту Міжнародного кримінального суду. Про це прес-службі повідомила директор Державного департаменту з питань адаптації законодавства Міністерства юстиції України Олена Зеркаль. Вона також поінформувала, що сьогодні триває робота з підготовки необхідних змін і до відповідних нормативно-правових актів.

Договір про створення постійного Міжнародного кримінального суду підписали 120 держав - членів Організації Об'єднаних Націй в липні 1998 року в Римі під час Дипломатичної конференції під егідою ООН. Того ж дня країни уклали та ухвалили і статут суду – Римський статут. Україна підписала Статут 20 січня 2000 року. Договір набрав чинності 1 липня 2002 року.

За словами Олени Зеркаль, суд наділений мандатом судити не держави, а осіб за найсерйозніші злочини, що викликають стурбованість міжнародного співтовариства. Особу можуть притягнути до відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людства, агресії, а також геноцид. Директор департаменту зазначила, що цей міжнародний орган має юрисдикцію тільки у відношенні злочинів, скоєних після липня 2002 року, тобто після моменту набрання чинності Статутом.

Суд розглядає справи, у яких однією або декількома сторонами є держави-учасники, обвинувачуваний є громадянином держави-учасника. Також суд здійснює свою юрисдикцію у випадках, коли злочин було скоєно на території держави-учасника, або держава, яка не є учасником Статуту, вирішила визнати юрисдикцію Суду у відношенні конкретного злочину, скоєного на її території або її громадянином.

Олена Зеркаль зазначила, що юрисдикція Суду не замінює національну юрисдикцію, а лише доповнює її. Міжнародний орган буде діяти лише у разі, коли національні суди не можуть або не готові здійснювати юрисдикцію. У протилежному випадку суд не може втручатися, за винятком ситуацій, які були передані Суду Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй.

За словами директора департаменту, Римський статут встановлює справжню міжнародну систему кримінальної юстиції, метою якої є дотримання законності і неупередженості розгляду справ осіб, звинувачених у злочинах.

Статут має кілька особливих переваг. Насамперед, це контрольні механізми, які покликані захистити невинних осіб від необґрунтованих, зловмисних і політично мотивованих кримінальних розслідувань та судових переслідувань. Кожен індивід має право на дотримання найвищих міжнародних стандартів і гарантій справедливості під час розгляду його справи.

Довідка. На сьогодні Римський статут підписали 139 країн. Ратифікували – 99.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 279-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua