28-05-200300:00

Мін'юст пропонує скасувати інститут роздільного проживання подружжя, інститут патронату та обов'язковість урочистої реєстрації шлюбу

p>Міністерство юстиції пропонує вилучити з Сімейного кодексу ряд положень, що суперечать вимогам Цивільного кодексу. Про це заявив Державний секретар Міністерства юстиції Анатолій Заєць на другому засіданні Міжвідомчої робочої групи з приведення законодавчих актів України у відповідність до Цивільного кодексу України, яке відбулося 28 травня в Міністерстві юстиції. В засіданні взяли участь представники Верховного Суду, Міністерства охорони здоров\'я, Державного комітету сім\'ї та молоді, науковці.

Державний секретар Мін\'юсту повідомив, що на думку фахівців Мін\'юсту, з Сімейного кодексу України необхідно вилучити інститут роздільного проживання подружжя, як такий, що суперечить суті і принципам шлюбу. Відповідно до положень Сімейного кодексу, сім\'ю складають особи, які спільно проживають, пов\'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов\'язки.

На думку Анатолія Зайця, із Сімейного кодексу також доцільно вилучити інститут патронату (договір про виховання дитини за плату), "оскільки Цивільним кодексом договір патронату взагалі не передбачений, а отже, положення Цивільного та Сімейного кодексу у цій частині не узгоджуються між собою".

Анатолій Заєць зупинився на правових колізіях, які містить Сімейний кодекс. Зокрема, зауважив він, закріпивши в Кодексі, що державна реєстрація шлюбу провадиться урочисто, законодавець фактично позбавляє громадянина права виявляти свою волю щодо проведення реєстрації одруження в урочистій обстановці чи без неї. У той же час, за словами Держсекретаря, практика свідчить, що біля 40% наречених не прагнуть проведення урочистої церемонії. "Міністерство юстиції пропонує вилучити положення щодо проведення урочистої реєстрації шлюбу" - заявив Анатолій Заєць.

Державний секретар також наголосив на необхідності вирішення питання щодо недійсності шлюбу виключно у судовому порядку "оскільки недійсність шлюбу може зачіпати інтереси осіб, як майнові, так і особисті".

Як уже повідомлялося, до 1 серпня Міністерство юстиції має подати на розгляд до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо приведення законодавчих актів України у відповідність до нового Цивільного кодексу. Функції адаптації чинного законодавства до нового Цивільного кодексу покладено на Міністерство юстиції дорученням Прем\'єр-міністра України. Відповідно до доручення Міністерство юстиції разом з іншими центральними органами виконавчої влади має узгодити існуюче законодавство України з новим Цивільним кодексом. Для здійснення цієї роботи створена Міжвідомча робоча група, основну частину якої складають представники Міністерства юстиції.

Довідка. Цивільний кодекс України ухвалено Верховною Радою України 16 січня 2003 року. Сімейний кодекс був прийнятий Верховною Радою 10 січня 2002 року і набере чинності одночасно з Цивільним кодексом 1 січня 2004 року.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua