04-04-202410:00

Мін’юст розпочав оцифрування актів цивільного стану громадян із Донецької та Луганської областей

За підтримки UNDP в Україні Мін’юст сканує мільйони документів, які вдалося вивезти з охоплених бойовими діями областей.

Дніпро, 3-4 квітня 2024 року — Міністерство юстиції України розпочало оцифровування архівів актів цивільного стану, вивезених із Донецької та Луганської областей. Протягом пів року планують відсканувати понад 3 мільйони врятованих документів, що містять інформацію про народження, смерть, шлюб чи його розірвання, а також зміну імені (прізвища, імені, по батькові) громадян цих областей.

Проєкт зі сканування актів цивільного стану організували за ініціативи Міністерства юстиції України за підтримки Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні та технічної підтримки «Проєкту підтримки Дія», що реалізується за фінансування Швеції.

Сканування вивезених із Донецької та Луганської областей актів розпочалося у Дніпрі в лютому 2024 року. За півтора місяця опрацювали понад 800 тисяч документів, серед яких акти ще 1940-х років. Відскановані документи завантажуються у Державний реєстр актів цивільного стану громадян. Очікується, що роботи завершаться до серпня 2024 року.

Переведення документів у цифровий формат допоможе пришвидшити надання державних послуг для тих громадян, яких вони стосуються, сказав Сергій Орлов, заступник Міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації: «Українці, що перемістилися із Донецької та Луганської областей, особливо часто стикалися із бюрократичними перепонами під час оформлення державних послуг у тому числі через те, що була ускладнена перевірка та верифікація актових записів. Оцифрування даних допоможе полегшити та прискорити надання сервісів для цих людей, — сказав він. — Відсканувавши акти цивільного стану, ми будемо певні, що необхідні дані збережені, навіть у випадку знищення фізичних носіїв, що особливо важливо у часи війни. Сканування також допоможе полегшити верифікацію інформації про отримувачів державних послуг, а це своєю чергою сприятиме підвищенню ефективності їх надання».

За результатами пілотного проєкту зі сканування актів двох областей розглянуть питання щодо оцифрування всіх паперових актів цивільного стану, які є в Україні.

Проєкт зі сканування актів цивільного стану став відповіддю на виклики, спричинені повномасштабним вторгненням Росії проти України для держави та сфери надання державних послуг, сказав Яко Сільє, Постійний представник UNDP в Україні: «Разом із міжнародними партнерами UNDP надає систематичну підтримку уряду, щоб забезпечити безперешкодну роботу державних реєстрів, незважаючи на безпрецедентні загрози та атаки, яких зазнає країна, — сказав він. — Оцифрування державних актів цивільного стану дозволяє забезпечити збереження персональних даних, а також підвищити ефективність функціонування системи державної реєстрації актів цивільного стану й надання державних послуг. Важливо продовжувати і масштабувати ці зусилля, аби забезпечити збереженість важливих для надання держпослуг документів».

Крім того, директор Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України В’ячеслав Хардіков зосередив увагу присутніх на важливості внесення у Державний реєстр актів цивільного стану громадян актових записів, що надійно їх збереже, а також спростить надання сервісів для осіб, які були змушені виїхати з областей, де ведуться активні бойові дії.

Раніше UNDP за фінансування Уряду Швеції підтримала розвиток ІТ-інфраструктури та електронних реєстрів Міністерства юстиції України. Надане комп’ютерне обладнання та технічна підтримка допомогли міністерству в роботі над цифровізацією доступу до найважливіших документів.