26-02-200300:00

Мінюст включено до складу комісій по перевірці та акредитуванню вузів, що готують фахівців-юристів

До складу комісій Міністерства освіти і науки України, які здійснюють поточні перевірки вищих навчальних закладів, що готують фахівців-юристів, а також здійснюють акредитацію спеціальності "Правознавство", мають бути включені представники Міністерства юстиції України. Таке рішення ухвалила Державна акредитаційна комісія, яка 26 лютого 2003 року розглянула стан юридичної освіти в Україні. На засіданні також було ухваленно рішення про припинення з 1 вересня 2003 року підготовки зі спеціальності "Правознавство" за денною формою навчання у відокремлених структурних підрозділах вищих навчальних закладів, які не мають статусу філій. Студенти цих підрозділів буде переведено до базових вищих навчальних закладів. Також, на початок кожного навчального року керівники вищіх навчальних закладів, що здійснюють підготовку зі спеціальності "Правознавство", мають подавати до Міносвіти інформацію щодо професорського-викладацького складу з цєї спеціальності.

Засідання Державної акредитаційної комісії проходило під головуванням Міністра освіти і науки України Василя Кременя. В засіданні взяли участь Міністр юстиції України Олександр Лавринович, Державний секретар Міністерства освіти і науки Віталій Журавський, ректори вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку фахівців за спеціальністю "Правознавство", інші.

Як зазначив у ході засідання Міністр юстиції Олександр Лавринович, якість підготовки юристів не задовольняє сучасних потреб українського суспільства і держави. "Ми постали перед проблемою невідповідності того, що записано в дипломі і реальною можливістю здійснювати функції" - заявив він. За словами Міністра, останніми роками в Україні намітилася негативна тенденція щодо співвідношення "кількість вузів - якість навчання". Олександр Лавринович повідомив, що якщо до 1991 року в Україні діяло 6 вищих навчальних закладів по підготовці юристів, то на сьогодні офіційно діє 189 таких навчальних закладів, а фактично їх встановлено 201.

За словами Олександра Лавриновича, вибіркове ознайомлення зі станом підготовки юридичних кадрів в 64 вищих навчальних закладах, переважно недержавної форми власності, показало що ліцензійного обсягу підготовки юристів дотримуються лише у 5 областях: Донецькій, Житомирській, Львівській, Чернівецькій та місті Києві. Аналіз свідчить про невідповідність наукового рівня викладацького складу критеріям та вимогам до акредитації підготовки фахівців відповідних рівнів. До учбового процесу залучена недостатня кількість викладачів з науковими ступенями та вченими званнями. "Є випадки, коли викладачами працюють фахівці з незакінченою вищою освітою. Це є неприпустимим в принципі. Професійний підхід по підготовки юридичних кадрів має бути забезпечений на всіх рівнях, починаючи з підготовки тих, хто буде якісно готувати майбутніх фахівців." - наголосив Міністр.

Олександр Лавринович заявив про необхідність додаткового контролю в частині ліцензування та здійсненні перевірок за виконанням кваліфікаційних вимог вищими навчальними закладами. "Ми маємо зробити ці кроки, оскільки нинішня ситуація дискредитує документ про вищу юридичну освіту" - підкреслив він.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua