09-02-202314:06

Моніторинг законодавства – в один клік: презентуємо діджитал-платформу "Онлайн-моніторинг"

Моніторинг законодавства проводиться Мін'юстом за підтримки Проєкту ЄС "Право-Justice" вже п'ятий рік поспіль. Починалось все з того, що запитання до стейкхолдерів друкувались просто у Word. Далі почали використовувати Google-Форми. Але світ не стоїть на місці, а постійно рухається вперед у напрямку діджиталізації.

"Тому й виникла ідея створення ІТ-продукту, який би забезпечував якість, швидкість, прозорість та інклюзивність процесу проведення моніторингу законодавства. Нині ця ідея знайшла своє практичне втілення", – розповіла керівниця Проєкту ЄС "Право-Justice" в Україні Оксана Цимбрівська.

"Працюючи ще над першим моніторингом, коли ми надсилали анкети в паперовому вигляді, проводили постійні офлайн-консультвції з нашими стейкхолдерами, ми зрозуміли, що рано чи пізно певні елементи цього процесу нам доведеться оцифровізовувати. Згодом разом з нашими партнерами ми пройшли усі етапи створення повноцінного ІТ-продукту, який сьогодні й презентуємо", – зазначив керівник експертної групи з питань правосуддя та кримінальної юстиції Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Мін'юсту Єгор Разогрєєв.

Онлайн-моніторинг – нова цифрова платформа Мін'юсту для моніторингу нормативно-правових актів. Тепер збір та аналіз інформації пришвидшиться в рази. А головне, усе це – тепер в один клік: повністю цифровий процес написання Моніторингового звіту. Це репрезентативний та ефективний інструмент для опитування стейкхолдерів, гнучкі налаштування анкет, а також розділ "Пропозиції" – можливість кожного долучитися до написання нормативно-правових актів для подальшого опрацювання фахівцями.

"В Конституції України визначено, що джерелом влади в нашій країні є народ. І ця платформа є розширенням, покращенням і спрощенням можливості для громадськості брати участь у формуванні правової політики", – акцентував директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Олександр Олійник.

Для чого важлива нова діджитал-платформа:

1.                  Для надання громадянам прямого доступу до процесу формування державної правової політики.

2.                  Для створення прямої комунікації громадян з фахівцями з підготовки нормативно-правових актів

3.                  Для швидкого та ефективного опрацювання великого об'єму інформації.

4.                  Для повної цифровізації процесу написання проєктів НПА.

Завдання платформи "Онлайн-моніторинг:

1.                  Отримання репрезентативних даних, які будуть використані в процесі роботи над моніторинговим звiтом та проектами нормативно-правових актів.

2.                  Забезпечення публічностi пiд час роботи над моніторинговим звітом.

3.                  Створення на базі Міністерства юстиції майданчику для постiйних фахових обговорень проблем правового регулювання.

4.                  Створення нових технічних засобів для бiльш якісної підготовки концепцій та проектів НПА.

"Ми одним комплексним рішенням робимо так, що всі категорії осіб, долучені до моніторингу законодавства, отримують переваги. Так, правнича спільнота при наявності певної проблеми у своїй сфері зможе легко повідомити про неї. Працівникам Мін'юсту ж буде набагато легше працювати, а отже – вони за один і той же період часу зможуть зробити більше. Тобто, підвищиться ефективність та результативність їхньої роботи. Суспільство ж отримує більш об'єктивну та репрезентативну картину щодо стану ефективності діяльності нормативно-правових актів", – зауважив заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук.

Серед головних переваг платформи "Онлайн-моніторинг" слід виділити:

· публічність – висвітлення всіх процесів роботи над моніторингом НПА;

· ефективність – швидке опрацювання отриманої інформації державним експертом;

· зручність – надання інформації та відслідковування статусу направлених пропозицій.

За допомогою онлайн-платформи буде можливість проводити збір пропозицій та анкетування і консультації зі стейкхолдерами протягом усього періоду роботи над моніторинговим звітом. А вже з жовтня кожного року експерти переходитимуть до опрацювання отриманої інформації та підготовки звіту.

"Ми сподіваємось, що ця платформа дасть можливість не тільки підвищити якість майбутніх моніторингів, але і збільшити вибірку та охопити більшу кількість громадян, які будуть долучені до цього процесу. Якщо зараз ця цифра становить 6 000 осіб, то з "Онлайн-моніторингом" вдасться залучити близько 18 000 громадян. Крім того, планується, що кількість отриманих пропозицій вдасться збільшити із, в середньому, 150 до 400 щороку", – повідомив заступник Міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Сергій Орлов.

Офіційний запуск платформи заплановано на кінець березня 2023 року.

Відео за посиланням: https://minjust.gov.ua/watch/onlayn-platforma-zboru-ta-analizu-informatsii-dlya-monitoringu-normativno-pravovih-aktiv