16-04-201815:18

Олег Янчук : Стан та перспективи впровадження системи пробації в Україні

В місті Біла Церква відбувся круглий стіл за участі представників державної установи "Центр пробації",  норвезької делегації Місії NORLAU у сфері пробації, Проектного офісу з питань пробації Міністерства юстиції України, суддів, прокурорів, представників адвокатського корпусу, керівного складу Білоцерківського центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України. Захід мав на меті підвищити обізнаність  щодо переваг пробації, налагодження дієвої взаємодії всіх учасників кримінального процесу та громадського сектору в напрямку ефективного впровадження системи пробації в Україні.

Керівник Центру пробації Олег Янчук під час виступу розповів слухачам про стан та перспективи впровадження системи пробації в Україні, розповів історію розвитку інституції, яка бере початок у 2002 році, детально зупинився на функціях пробації, організаційній вертикалі та правовій базі. Окрему увагу Олег Янчук зосередив на питаннях навчання персоналу, проведення фахових тренінгів і наукового супроводу, а також реалізації комунікаційної стратегії. "В роботі ми використовуємо інструменти, розроблені на основі світового досвіду і наукових досліджень. Наша мета - приведення цих інструментів до українських реалій задля досягнення позитивних результатів" - зазначив спікер.

Керівник Місії NORLAU  Віллі Гіл у своєму меседжі зробив фокус на підвищенні ефективності взаємодії з громадськістю та формуванні високого рівня довіри до системи пробації з боку прокурорів та суддів, необхідності встановлення партнерських стосунків із зацікавленими сторонами.

Суддя Торолв Гросет та радник з правових питань обвинувачення NORLAU Єва Лінгхем розповіли учасникам круглого столу, що в Норвегії пробація займає центральне місце  в системі кримінального правосуддя, адже суспільство поінформоване про економічну доцільність та ефективність системи альтернативних видів покарань в напрямку забезпечення безпеки громади. Продовжила презентувати норвезький досвід Сірі Фйортофт, керівник установи виконання покарань місії, яка розповіла слухачам про особливості підготовки засуджених до звільнення, про побудову "мосту" співпраці між персоналом установ виконання покарань та пробації.

      Досвід в напрямку реалізації навчальних програм для персоналу пробації представив  під час промови начальник Білоцерківського центру підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України Олег Дука. Центр виступив одним із базових співвиконавців міжнародних проектів з підготовки персоналу органів пробації. На даний час розроблено чотири навчальні програми для професійної підготовки персоналу органу пробації, видано три навчальні посібники.

Начальник відділу пробаційних програм Олена Суботенко зробила огляд існуючих пробаційних програм та донесла присутнім роль та законодавчі підстави впровадження цього інструменту в роботі із суб'єктами пробації.

Під час заходу дискутували і стосовно проблемних питань в роботі органів пробації, обговорювали механізми та стратегії роботи із правопорушниками в контексті сьогодення, виклики та перспективи для суспільства.

Директор Департаменту пробації Олег Янчук наголосив, що зустріч такого формату допомогла зробити певні "наголоси" в стратегії впровадження системи пробації в Україні: "Ми маємо мотивувати наших працівників до розвитку, ми відкриті до співпраці та працюємо над вирішенням проблемних питань, адже прагнемо стати рівнозначними учасниками системи кримінального правосуддя".

Наостанок, Віллі Гіл подякував учасникам дискусійного майданчику та висловив сподівання, що завдяки налагодженню такої взаємодії пробація в Україні стане повноцінним учасником кримінального процесу.