20-12-201915:20

Олександр Банчук: Мін’юст буде вести Реєстр осіб, засуджених за статеві злочини проти дітей

Верховна Рада ухвалила в цілому Закон (реєстр. № проекту 0887), яким передбачене запровадження Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості дитини. Закон розроблений з метою захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства та вдосконалення правового забезпечення протидії таким злочинам. Про це повідомив заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук.

«Такі злочини є аморальними, вони принижують потерпілу особу та завдають невиправної шкоди психічному та фізичному здоров’ю жертв. Статеві злочини проти дітей є неприпустимими та такими, які вимагають від нас відповідного реагування. Тому, поряд із іншими заходами щодо цих злочинців, створюється Єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього», – підкреслив заступник Міністра.

Він зауважив, що реєстр буде вести Міністерство юстиції. Даний реєстр – це електронна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних про осіб, які вчинили злочини проти статевої свободи та недоторканості малолітньої особи.

До реєстру будуть вносити повне ім’я засудженого, дату його народження, місце проживання та вчинені ним злочини. Це відбуватиметься лише після обвинувального вироку суду, який набрав сили. Виключати з реєстру будуть у разі скасування вироку.

Доступ до цих даних матимуть керівники прокуратур та органів досудового розслідування, прокурори, слідчі та інші уповноважені особи Національної поліції та Державного бюро розслідувань.

«Крім того, право на отримання інформації щодо факту перебування конкретної особи в Реєстрі матимуть керівники дошкільних навчальних закладів, середніх навчальних закладів, позашкільних навчальних закладів, закладів охорони здоров’я або іншої установи та організації, зобов’язаної здійснювати нагляд за малолітніми особами або надавати послуги медичного, навчального та соціального характеру. Наприклад, керівники дитячих таборів, санаторіїв, спортивних шкіл, різноманітних гуртків тощо. Крім того, будь-яка фізична особа може отримати інформацію про себе», – зазначив Олександр Банчук.   

Разом з цим, законопроєкт посилює відповідальність за злочини, передбачені ст.152, 153 Кримінального кодексу України, проти особи віком до 14 років, незалежно від її добровільної згоди. Зґвалтування карається 10-15 роками вʼязниці. Повторне зґвалтування дитини каратиметься 15 роками в’язниці або довічним ув’язненням.