02-10-202309:29

Олександр Банчук про оновлення адміністративно-деліктного законодавства

26 вересня 2023 року в рамках VII Харківського міжнародного юридичного форуму відбулася панельна дискусія «Оновлення адміністративно-деліктного законодавства в Україні: актуальні ідеї та їх обговорення».

Як зауважили учасники, однією з найбільш очікуваних подій для науковців, які досліджують сферу публічного адміністрування, державних службовців, представників місцевого самоврядування є набуття чинності Законом України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП), що відбудеться 15 грудня 2023 року. Цей Закон вплине і на законодавство про адміністративну відповідальність. Чинний Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) дістався Україні у спадщину від радянської доби; він не відповідає тим принципам, що закладені у відповідне європейське законодавство і потребує узгодження із ЗАП. 

Тож ця дискусія стала платформою для обміну думками, позиціями щодо окремих аспектів адміністративної процедури з українськими та закордонними науковцями. Особливо значущим для галузі була презентація проєкту КУпАП заступника міністра юстиції Олександра Банчука та експертне обговорення процедурної частини цього проєкту, яка має відповідати положенням ЗАП. 

Заступник міністра юстиції України Олександр Банчук зазначив, що при розробці проєкту КУпАП був врахований найкращий досвід країн ЄС з тим, щоб досягти двох цілей - зробити механізм притягнення до адміністративної відповідальності максимально ефективним, а з іншого боку - забезпечити захист прав особи. «В проєкт закладено  стандарти, які наблизять Україну до європейського правового поля і в частині адміністративно-деліктного законодавства», - додав пан Банчук.

Угіс Сікс, керівник проєкту Європейського Союзу «Продовження підтримки комплексної реформи державного управління в Україні (EU4PAR2)» відзначив інклюзивність у формуванні державної політики, що приємно бачити, як юридична, академічна спільнота та представники влади збираються разом, щоб знаходити рішення для покращення життя громадян та бізнесу.   

Угіс Сікс акцентував, що ЗАП — це дуже важливий законодавчий акт в контексті євроінтеграції. «Як ви знаєте, стаття 340 Загального договору функціонування ЄС встановлює основні принципи права громадян країн Європейського Союзу на належне урядування. Ці принципи також є основними в Законі «Про адміністративну процедуру»», – додав пан Сікс. Експерт зауважив, що серед головних переваг цього Закону: 

  • зниження корупційних ризиків; 
  • запобігання свавіллю; 
  • усунення нормативних колізій, адже ЗАП передбачає чіткі роз’яснення норм та рішень;
  • встановлення чітких та зрозумілих правил для оптимізації державних органів та діджиталізації процесів.