01-12-202313:59

Олександр Банчук про практику роботи моделі Барнахус та Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю дітей

Заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук виступив на конференції «Правосуддя, орієнтоване на постраждалих від гендерно зумовленого насильства». Він розповів про практику роботи моделі Барнахус в Україні та щодо роботи Реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю дітей (далі — Реєстр).

На сьогодні в українському законодавстві відсутній єдиний підхід до ідентифікації дітей як свідків та надання їм відповідного статусу потерпілих у провадженнях. За таких умов питання визначення дітей як потерпілих від гендерно зумовленого насильства, а також потреба у протидії подібним злочинам є нагальним завданням для правоохоронної системи України. Саме тому залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх та неповнолітніх осіб в межах запровадження міжвідомчого пілотного проєкту сприяє застосуванню підходів правосуддя, дружнього до дитини, на національному рівні.

Нагадаємо, що 02.10.2023 відповідно до наказу Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора від 07.02.2023 № 493/5/67/32 «Про запровадження та реалізацію пілотного проєкту щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні / міжрегіональні центри з надання безоплатної правничої допомоги», у Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Одеській, Чернігівській областях та місті Київ запроваджено пілотний проєкт. В рамках проєкту залучаються психологи, включені до Реєстру.

Метою пілотного проєкту є забезпечення ефективної роботи психолога під час залучення у кримінальних провадженнях, налагодження взаємодії між психологом та іншими учасниками кримінального провадження. В рамках реалізації пілотного проєкту психологи залучатимуться до роботи на базі Центрів захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя стосовно дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель Барнахус).

Міністерством юстиції України розробляється проєкт наказу, яким передбачається поширення пілотного проєкту на всю територію України з 01.04.2024.

Конференція була організована Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» у партнерстві з Офісом Генерального прокурора, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією України за підтримки Структури ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки) в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу.