16-07-201917:45

Олена Сукманова: Мін’юст скасував акредитацію для 169 комунальних підприємств за порушення законодавства

За декілька останніх років Міністерство юстиції України скасувало акредитацію для 169 комунальних підприємств у сфері державної реєстрації за порушення законодавства. Про це перший заступник Міністра юстиції України Олена Сукманова сказала під час наради під керівництвом Президента України Володимира Зеленського у селі Путрівка Київської області. Нарада стосувалася питання ліквідації комунальних підприємств, що здійснюють реєстраційну діяльність через неодноразове порушення ними законодавства та участь у рейдерських захопленнях. 

«З 2016 року в Україні було зареєстровано 277 комунальних підприємств. За останні роки Мін’юст скасував акредитацію для 169 з них. У нас на сайті Мін’юсту є список реєстраторів, яким заблоковано або відключено доступ до реєстрів за порушення. І у цьому списку 70% — це реєстратори комунальних підприємств», - сказала Олена Сукманова. 

За її словами, саме через постійні порушення реєстраційного законодавства, участь у рейдерських схемах та велику кількість скарг на комунальні підприємства, що здійснюють держреєстрацію, Мін’юст у 2018 році виступив із ініціативою на законодавчому рівні заборонити їх існування взагалі. «Але її не підтримали депутати у сесійному залі», - наголосила перший заступник Міністра. 

Олена Сукманова зазначила, що Мін’юст на своєму рівні вже зробив дуже багато у цій ситуації. «Рік тому ми відмінили можливість існування філій комунальних підприємств. Бо зазвичай було так: існувало комунальне підприємство у якомусь селі Луганської області, але воно мало філії у Львові, Києві, Харкові, Одесі, тобто там, де є масштабні активи. І ми ці філії скасували», - зазначила вона.  

На думку Олени Сукманової є три фактори, які можуть покращити ситуацію із незаконною діяльністю реєстраторів. «Перший – це невідворотність покарання за порушення, бо у нас тільки після розгляду скарг Антирейдерською комісією подано десятки заяв у правоохоронні органи про порушення кримінальних справ.  Другий — це справедлива судова процедура. У нас є багато випадків коли Мін’юст за порушення блокує нотаріуса чи реєстратора, вони йдуть до суду і оскаржують наш наказ, отримують забезпечувальну ухвалу і повертаються до роботи, бо Мін’юст не може собі дозволити не виконати рішення суду. Третій — технічні рішення. Ми вже блокували можливість реєстраційних дій за межами області, ми запровадили автоматичний обмін між реєстрами з Держгеокадастром для перевірки інформації, запровадили комп’ютеризований іспит для реєстраторів. Але роботу у цих напрямках потрібно продовжувати та посилювати», - зазначила Олена Сукманова.