09-07-201917:45

Олена Сукманова у Слов’янську провела зустріч із представниками Данської ради у справах біженців

Перший заступник Міністра юстиції Олена Сукманова провела у Слов’янську зустріч із представниками Данської ради у справах біженців, під час якої сторони обговорили актуальні проблеми у сфері держреєстрації народження та смерті, що виникають у зв’язку з тимчасовою окупацією окремих територій Донецької та Луганської областей.

Олена Сукманова нагадала, що у 2016 році парламент вніс зміни до Цивільного процесуального кодексу України, які запровадили спрощену судову процедуру розгляду заяв про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території.

«З 2016 року і по сьогоднішній день було зареєстровано майже 37 тисяч фактів народжень та 55 тисяч смертей, що відбулися на тимчасово окупованій території України», – зазначила Олена Сукманова.

У цьому контексті представники Данської ради у справах біженців зазначили, що існує проблема, коли деякі суди, стягують судовий збір за розгляд заяви про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованих територіях, хоча не повинні цього робити. Олена Сукманова наголосила, що Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» внесено зміни до закону «Про судовий збір», якими звільнено від його сплати заявників у вищезгаданих справах.

Також представники Данської ради у справах біженців наголосили, що є випадки, коли наближені до лінії розмежування суди через завантаженість і брак суддів затягують строки розгляду справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, хоча вони повинні розглядатись невідкладно.

Перший заступник Міністра юстиції повідомила, що відповідна заява про встановлення факту народження чи смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути подана до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

«Наразі у зв’язку із різним тлумаченням судами норм процесуального закону щодо підсудності таких справ суди не завжди приймають їх до розгляду, мотивуючи тим, що вказані справи не підсудні суду, в якому вони здійснюють правосуддя», – наголосила Олена Сукманова.

У зв’язку із цим, за її словами, Урядом внесено на розгляд парламенту розроблений Мін’юстом законопроект, який передбачає підсудність вказаної категорії справ будь-якому суду за межами такої території України, незалежно від місця проживання заявника.