05-10-202116:51

Олена Висоцька: Важливо, щоб у суспільства був запит на пенітенціарну реформу, незалежно від зміни влади

Проєкт Стратегії реформування пенітенціарної системи України до 2026 року – документ, який визначає основні вектори змін у системі виконання кримінальних покарань. Раніше такого стратегічного бачення щодо розвитку системи взагалі не існувало. «Стратегія передбачає конкретний План дій, у якому буде прораховано бюджет на кожен з прописаних кроків, проєктів. Для нас важливо, щоб незалежно від зміни влади, незалежно від осіб, які управляють системою, у суспільства був запит на реформу, чіткі вимоги, що саме мають керівники системи виправити», – про це говорила заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька під час інтерв’ю на Першому діловому телеканалі.

Під час ефіру заступниця очільник Мін’юсту разом із ведучою говорили також про платні камери в слідчих ізоляторах. Відомо, що лише за рік реалізації цього проєкту  вдалося заробити вже більше 6 млн грн. Їх направляють на ремонт безкоштовних камер.

«Оскільки фінансування ремонтів у в’язницях дуже обмежено, то 6 млн грн, які ми генеруємо зсередини системи, – це дуже вагомий внесок у систему. В іншому випадку можна було б роками управляти пенітенціарною системою і говорити про те, що недофінансування системи не дозволяє поліпшувати умови тримання людей. Але ми розуміємо, що наші СІЗО в жахливому стані, а там утримуються люди, які ще очікують рішення суду, тобто, юридично ще не винуваті, тож, вони заслуговують на нормальні умови утримання», – наголосила Олена Висоцька.

За її словами, послуга себе повністю окупила лише за перші місяці функціонування, а зараз вона вже заробляє для того, щоб приводити в належний стан безкоштовні камери або ж вирішувати інші нагальні питанні слідчого ізолятора, де, наприклад, може зламатися система каналізації, опалення тощо.

«Плата за додаткові послуги у СІЗО, які держава не зобов’язана усім забезпечувати (наприклад, технічні пристрої в камері, більша за норму площа тощо), це абсолютно нормально. Такі самі послуги ми маємо у медичній, освітній та інших соціальних сферах нашого життя. За таким же принципом працює і проєкт «Платні камери в СІЗО». Це не є майновою дискримінацією, це є додатковою послугою. Крім того, завдяки цій послузі зменшується корупційна складова у системі при розподілі камер», – акцентувала заступниця Міністра юстиції.

Ще один проєкт, який так само, як і платні камери в СІЗО, народився через брак коштів на капітальні видатки для установ виконання покарань, – «Велика приватизація в’язниць». Нині у системі перебуває менше засуджених, ніж є місць для них. Є закриті колонії, які не функціонують, а держава лише витрачає кошти на їх утримання. Саме ці установи й виставляються на продаж.

«Мова йде про великі лоти – земельні ділянки і майно. Воно дуже специфічне, тому що це майно старих в’язниць. Тому, ми розуміємо, що інвестор не буде його використовувати за призначенням. Крім того, юридична процедура участі у приватизації не досить проста. Тому, на жаль, наші об’єкти не розпродаються так швидко, як хотілось би. Але це говорить і про те, що ціна на наші об’єкти не є заниженою, вона ринкова. Ми виступаємо за абсолютно прозорі відносини із інвестором. Важливо розуміти, що поліпшуючи умови утримання ув’язнених, ми зменшимо видатки країни на виплату компенсацій за рішеннями Європейського суду з прав людини щодо неналежного тримання людей», – зазначає Олена Висоцька.

Підтвердженням того, що проєкт має право на життя і його потрібно продовжувати, є продаж майна Львівської виправної колонії. Загалом цьогоріч на приватизацію буде виставлено 8 недіючих установ виконання покарань, ще близько 20 об’єктів будуть виставлені на аукціон упродовж наступних двох років.