Міністерство юстиції вживає необхідних заходів для поліпшення умов тримання під вартою та протидії насильству щодо в’язнів. На цьому наголосила заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька під час виступу на Міжнародному форумі «Трансформація пенітенціарної системи: пошук рішень до припинення катувань у в’язницях» з нагоди Міжнародного дня Нельсона Мандели.
Вона зазначила, що метою форуму є пошук практичних рішень і рекомендацій для ефективної протидії і запобіганню катуванням в Україні в сьогоднішніх реаліях.
На думку Олени Висоцької, ця тема є досить складної і чутливою, адже катування у в’язницях є наразі одним із основних і складних викликів для системи виконання покарань і дуже чутливою та резонансною темою для нашого суспільства. При цьому, наголосила вона, війна жодним чином не може виправдовувати факти катувань в місцях несвободи.
Під час свого виступу Олена Висоцька зазначила, що неналежні умови тримання прирівнюються до катування так само, як насильство серед в’язнів та зі сторони персоналу. Незважаючи на недостатнє фінансування, Міністерство юстиції намагається вирішувати дану проблему - хоч і локально, але системно.
«Об’єктивно маємо проблему в питанні фінансуванні видатків розвитку, тому маємо можливість виключно локально вирішувати проблему неналежних умов, але робимо це системно. Так, державним бюджетом України на 2024 рік установам для оплати комунальних послуг та енергоносіїв передбачено лише 62% від потреби, для придбання продуктів харчування – 50 %, на речове забезпечення – 6 %, на реконструкцію будівель та споруд – 3 % від потреби», - пояснила заступник Міністра.
Також вона повідомила про важливі законодавчі зміни щодо протидії катувань, які відбулись за останні роки: прийнято Закони №4323, №4324, №5336, на розгляді Верховної Ради перебувають законопроєкти №5652, № 5653. Також важливою подією стало прийняття Закону №2812-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення відповідальності за катування». Цим Законом внесено зміни до статті 127 КК, якою приведено норми Кримінального кодексу України у відповідність до положень Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських чи таких, що принижують гідність видів поводження та покарання. Варто згадати і виконання Законів України «Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засудженого до європейських стандартів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення затриманому, підозрюваному, обвинуваченому, засудженому права на отримання правової допомоги», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини», якими розширено можливості та гарантії надання правової допомоги засудженим та особам, взятим під варту. До важливих ініціатив у сфері протидії катуванням відноситься також схвалена Урядом України у жовтні 2021 року Стратегія протидії катуванням у системі кримінальної юстиції і План заходів з її реалізації та Стратегія реформування пенітенціарної системи до 2026 року і План заходів для ії реалізації.
Крім того, для покращення умов тримання та протидії катуванням Мін’юст впроваджує ряд проєктів. Серед них – проєкти «Індивідуальний простір», «Камери з покращеними умовами тривання» в СІЗО, «Умови тримання для екстрагованих», «Нові в’язниці», «Табори для військовополонених», «Інспектори з питань запобігання катувань та дотримання прав».
«Крім цих проєктів, засудженим забезпечено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги та правничої допомоги (захисників/представників), наданo можливість користуватися глобальною мережею Інтернет, розширено перелік продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, які особи, взяті під варту, та засуджені можуть отримувати і мати при собі, послаблено вимоги до санітарно-гігієнічних та протиепідемічних правил тощо. Для можливості оперативного розгляду звернень засуджених та осіб, узятих під варту, створено електронну форму звернень. Введено в дію проєкт «Права 24» та забезпечено систему відеомоніторингу для попередження негативних проявів у поведінці учасників кримінально-виконавчих відносин», - поінформувала посадовиця.
«Наша задача - продовжувати створювати належні умови тримання та забезпечувати гідні правила поводження з в’язнями», - наголосила вона.
Олена Висоцька подякувала присутнім за виступи, пропозиції, рекомендації і зауваження та висловила вдячність партнерам за підтримку і співпрацю.
«Ми невипадково визначили час для організації такого заходу – ми проводимо його з нагоди Дня Нельсона Мандели і ми вкотре дякуємо нашому надійному партнеру в рамках проєкту «Допомога пенітенціарній системі у відповідь на збройний конфлікт та пов’язані з ним нагальні потреби в Україні, який впроваджується Управління ООН з наркотиків та злочинності за фінансової підтримки Уряду Німеччини», - сказала заступник Міністра.