24-11-202114:40

Олена Висоцька: З нового року Мін’юст запускає проєкт «бодікамер»

Реформа пенітенціарної системи складається з чотирьох важливих напрямів – реформи законодавства, реформи інфраструктури, ресоціалізації засуджених та цифровізації.

“Метою такого реформування є функціонування ефективної системи, яка сфокусована на виправленні людини, на справедливому призначенні та відбуванні кримінального покарання, на повернення у суспільне життя фізично і психологічно здорової людини із необхідними життєвими навичками, без залежностей, без агресії, із вміннями і бажанням чесно працювати і не вчиняти злочини. В цьому полягатиме наша з вами безпека” - наголошує заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька.

По кожному з цих напрямів вже зроблені важливі кроки.

Так, за 2020-2021 роки було розроблено цілий ряд законопроєктів. Два основних:  № 5359 від 12.04.2021 та № 5360 від 12.04.2021, знаходяться на розгляді у Верховній Раді.

«Якщо ці законопроєкти будуть прийняті, ми отримаємо нову систему кримінальної юстиції. Зміняться і самі види покарань, і порядок їх відбування. Наприклад, щоб розвантажити слідчі ізолятори, ми відмовляємося від арешту як такого. Попереднє ув’язнення лишається, але ми вважаємо, що воно має бути більше регламентованим і дуже чітким – для того, щоб люди роками не сиділи у СІЗО в очікуванні суду.  Робимо ставку на ресоцілізаційні процеси у в’язниці та виводимо на перший план такий вид покарання як пробаційний нагляд», – зазначила Олена Висоцька.

Водночас вона наголосила, що розвантаження в’язниць не означає, що на волю вийдуть злочинці. Просто до людей, яким можна призначити пробаційний нагляд, не буде застосовуватися покарання у вигляді позбавлення волі.

З іншої сторони, тим людям, які знаходяться за ґратами, Мін’юст планує забезпечити нормальні умови перебування у в’язницях. На це спрямована реформа в’язничної інфраструктури.

«Нові сучасні об’єкти – це не тільки дотримання прав і свобод людини та робочі місця для нашого персоналу, а ще й фізична безпека суспільства. Застарілі технічні засоби охорони, старі будівлі не сприяють виконання такої нашої функції, як ізоляція злочинців. А про другу – ресоціалізацію – мова взагалі не йде», – підкреслила заступниця Міністра.

Ще одне джерело надходжень – продаж в’язниць. Наприклад, кошти від продажу Львівської колонії підуть на будівництво нового СІЗО на околиці Львова

Важливою новацією стане також розроблена Мін’юстом система мультирежимних зон. Це безпрецедентна практика для України. Вона передбачає, що в одній в’язниці зможе бути кілька режимів. 

Крім того, Мін’юст підготував декілька амбітних проєктів, які спрямовані на ресоціалізацію засуджених та забезпечення нормальних умов перебування за ґратами.

“Нашим завданням є – з першого дня неволі готувати до звільнення вже не злочинця, а людину, що відбула покарання, і більше не вчинить злочин.

В центрі реформи – люди:

  • Всі ми – що прагнемо жити, працювати, виховувати дітей  в безпечному середовищі. 
  • Потерпілі і їх родичі – які розуміють, що призначене кримінальне покарання є справедливим і неминуче для злочинця.
  • Засуджені і їх сім’ї – які мають бути захищені від можливих нелюдських умов відбування покарань,  жорстокості і свавілля в місцях несвободи. 
  • І персонал системи – які мають змінити фокус своєї роботи з ізоляції засуджених на їх виправлення, корекцію поведінки і,при цьому, мати безпечні умови роботи та справедливу винагороду.

Наша ціль – відновити довіру до системи, яку постійно звинувачують у катуваннях. З нового року ми запускаємо проєкт «бодікамер». Наразі затверджуємо протоколи, за якими наші співробітники при спілкуванні із засудженими будуть зобов’язані носити бодікамери. Це дозволить назавжди закрити питання конфліктів ув’язнених і працівників установ», – заявила Олена Висоцька.