09-10-202016:43

Ольга Оніщук: Мін’юст уніфікує критерії визначення відповідальності за реєстраційні порушення

Існуючі процедури і механізми контролю у сфері державної реєстрації потребують удосконалення. Заходи реагування на порушення законодавства в сфері державної реєстрації мають бути адекватними, а санкції — співмірними характеру порушень. Про це зазначила заступниця Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

«Критерії, за якими визначається ступінь відповідальності за реєстраційні порушення, мають бути чіткими, зрозумілими і прозорими. Для суб’єктів державної реєстрація надзвичайно важливо, аби рішення контролюючого органу були цілком прогнозованими та об’єктивними», – говорить Ольга Оніщук.

З огляду на це, наразі триває напрацювання комплексних змін до Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 990.

Зокрема, за словами заступниці очільника Мін’юсту, планується уніфікувати види порушень у двох основних напрямах державної реєстрації – нерухомості і бізнесу, визначивши приблизний перелік одноразових грубих і неодноразових істотних порушень законодавства, що регулює питання державної реєстрації речових права на нерухоме майно, а також юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

«Такі зміни мають покласти край будь-яким сумнівам у неупередженості під час проведення спеціальних перевірок діяльності державних реєстраторів у реєстрах, а також наріканням на широкі дискреційні повноваження Мін’юсту в частині визначення ступеня відповідальності за порушення у сфері державної реєстрації», – повідомила Ольга Оніщук.

Так, на думку заступниці Міністра, якщо реєстраційні порушення були допущені, наприклад, через збої в роботі державних та єдиних реєстрів – це не може стати підставою для притягнення реєстраторів до відповідальності.

«У питанні ж притягнення до відповідальності суб’єктів державної реєстрації, які допускають очевидні, грубі порушення законодавства, не повинно бути жодних компромісів: якщо реєстратор провів незаконні реєстраційні дії, він має понести справедливе покарання», – додала заступниця очільника профільного відомства.