10-07-202014:19

Ольга Оніщук та Олена Висоцька взяли участь у прес-сніданку в Одесі

У дворику Музею сучасного мистецтва Одеси відбувся прес-сніданок, участь у якому взяли заступниці Міністра юстиції України Олена Висоцька та Ольга Оніщук, а також керівник EU Project «Pravo-Justice» Довідас Віткаускас.

Під час зустрічі з одеськими журналістами Олена Висоцька та Довідас Віткаускас розповіли про цілі та напрями розвитку державної кримінально-виконавчої служби та пробації.

«На сьогодні в нас є проблема з переповненими слідчими ізоляторами. Водночас, в’язниці в Україні не наповнені, адже на 32 тисячі засуджених близько 80 тисяч місць для утримання, забезпечувати які – це дуже дороге задоволення, це і персонал, і комунально-побутові умови,  видатки на медичне забезпечення, і утримання самих засуджених. Саме тому доводиться оптимізувати систему. Ми обираємо установи виконання покарань, які в найгіршому побутовому стані, щоб не витрачати кошти на ремонти та їх оптимізуємо і перевозимо засуджених до інших в’язниць, донаповнюючи їх. Тим самим ми оптимізуємо систему, скорочуємо видатки, а засуджені отримають більш якісні умови перебування», – зазначила Олена Висоцька.

За її словами, ми йдемо до того, що в’язниць в Україні має стати менше, але умови утримання засуджених будуть близькі до європейських стандартів.

«Основна наша ціль – це ресоціалізація та зменшення рецидиву, тому розвиток, розширення та застосування на практиці досвіду пробації допоможе працювати із людиною на волі для того, щоб вона не сприймала в’язницю як додаткову школу злочинності. Є люди, які вчинили ненасильницькі злочини, а значить з ними можна попрацювати та скоригувати їхню поведінку на волі. Це безпечніший спосіб роботи із таким контингентом людей і дешевший для платників податків», – впевнена заступниця Міністра.

Довідас Віткаускас додав, що ключова мета інституту пробації – це баланс між інтересами безпеки  суспільства та ресоціалізації засуджених, адже це альтернативний вид покарання. Насправді безпечніше тримати людей на волі, ніж у в’язниці, адже тюрма – це не якийсь острів безпеки, де злочинці ізольовані, а суспільство тим часом перебуває у безпеці. Тюрма – це дороге задоволення для платників податків, армія безробітних та університет злочинності, тому треба намагатися зменшити кількість людей у в’язниці, залишаючи там тих, хто насправді цього заслуговує, зважаючи на природу їхніх злочинів та поведінки, а з іншими намагатися працювати системою пробації. Вже є статистичні дані, які підтверджують зменшення рецидивності в результаті перебування під наглядом пробації.

Зі свого боку, Ольга Оніщук звернула увагу на боротьбу з рейдерством у державних реєстрах. Зокрема, вона повідомила, що за статистикою Мін’юсту, Одеса досі залишається лідером за кількістю скарг на дії державних реєстраторів, які надходять до Офісу протидії рейдерству. Більшість цих скарг стосується реєстраційних дій, проведених реєстраторами комунальних підприємств у попередні роки, але трапляються і нові кейси.

«Чому це так?! Є декілька факторів, які на нашу думку, впливають на таку статистику. Так склалося історично, що Одеса завжди мала вищий рівень злочинності порівняно навіть із українською столицею. Не останню роль у цій статистиці відіграє і факт «тривалого життя» комунального підприємства (тепер вже колишнього!) «Агенція реєстраційних послуг», акредитованого у свій час у Одесі. Державні реєстратори цього КП є фігурантами численних кримінальних проваджень та журналістських розслідувань. Це комунальне підприємство проіснувало майже до моменту набрання чинності антирейдерського закону (до 2 листопада 2019 року). Саме цим законом, за ініціативи нової команди Мін’юсту, всі комунальні підприємства нарешті були позбавлені права здійснювати реєстраційні дії. Реєстратори вказаного підприємства здійснювали найбільшу кількість рейдерських захоплень одеської нерухомості у державних реєстрах. Про це свідчить кількість скарг, які досі надходять до Офісу протидії рейдерству. Мін’юст назавжди заблокував їм доступ до реєстрів!», – заявила Ольга Оніщук, висловивши впевненість, що колеги із Міністерства внутрішніх справ України проведуть ефективне досудове розслідування і винні у створенні замкнутого рейдерського кола особи будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.