09-12-201910:18

Ольга Оніщук: За 100 діяльності Уряду кількість незаконних реєстраційних дій в державних реєстрах значно зменшилася

Завдяки оновленню складу Антирейдерської комісії, повного перезавантаження її роботи, зміни системи контролю в сфері державної реєстрації та складу суб’єктів, які виконують функції в цій сфері, за 100 днів роботи нової команди Міністерства було скасовано сотні незаконних реєстраційних дій та в цілому системне рейдерство в державних реєстрах залишилося в історії.

Ми продовжуємо повертати законним власникам майно та права на бізнес, нам вдалося у значній мірі зменшити кількість випадків протиправного позбавлення власників їхніх прав, про це свідчить статистика надходження скарг на дії державних реєстраторів. Про це повідомила заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

«Новий склад антирейдерської комісії ретельно розглядає кожну скаргу на дії державних реєстраторів, та захищає людей,  які стали жертвами рейдерських захоплень за останні роки. Головним результатом є зменшення корупційних ризиків та забезпечення прозорості діяльності Комісії», – зазначила Ольга Оніщук.

Також для подолання системного рейдерства було встановлено ряд дієвих антирейдерських механізмів: виключено акредитовані суб’єкти з числа суб’єктів, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації, змінено кваліфікаційні вимоги до державних реєстраторів, підвищено відповідальність за порушення в цій сфері, встановлено диференціацію санкцій. Також визначено, що доступ державного реєстратора до державних реєстрів здійснюється шляхом багатофакторної аутентифікації.  Крім цього, нова команда Мін’юсту припинила діяльність  реєстраторів групи найбільшого ризику – тих, які були головними виконавцями рейдерських дій в державних реєстрах.

«Дані заходи значно зменшили кількість шахрайських дій з юридично значущими даними, та знизили кількість рейдерських атак на бізнес. Це – позитивний сигнал для українського бізнесу та міжнародних інвесторів, ще одне підтвердження того,  що  після кардинальних змін в сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно та бізнес в Україну можна буде інвестувати кошти без остраху, що твій бізнес або власність можуть забрати у будь-який момент», – зазначила заступник з питань державної реєстрації.

Водночас перший заступник Міністра юстиції Євгеній Горовець повідомив, що для захисту від випадків несанкціонованого втручання в роботу програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запроваджено додаткову автентифікацію з використанням – Google-ідентифікації.

«Тепер підтвердження рішення державного реєстратора відбуватиметься за допомогою додаткового методу ідентифікації користувача з використанням одноразового паролю. Цими змінами ми забезпечили додатковий захист від несанкціонованого втручання до державних реєстрів», – зауважив Євгеній Горовець.

Разом з тим, було проведено аудит державних реєстрів незалежними експертами за підтримки проєкту ЄС.

«Ми зробили один із важливих кроків для забезпечення інтероперабельності та високого рівня безпеки даних, ефективного та прозорого функціонування реєстрів, що зменшить кількість випадків протиправного позбавлення власників їхніх прав. Аудит виявив напрями подальшої роботи для оновлення реєстрів та запровадження автоматизованої взаємодії між ними. За результатами аудиту реєстрів буде запроваджено єдиний ідентифікатор фізичної особи. У майбутньому це дозволить не вимагати у громадян надавати одну й ту саму інформацію та довідки з різних державних служб», – додав Євгеній Горовець.