06-08-202009:00

Ольга Оніщук: Запуск нового ЄДР — це посилення безпеки даних і створення додаткових зручних сервісів для громадян, бізнес-спільноти і реєстраторів

Удосконалення технічної складової державних реєстрів — одна із обов’язкових умов для подолання рейдерства в державних реєстрах та ефективного захисту майнових прав громадян і корпоративних прав бізнесу.

Введення в експлуатацію нового Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), яке триватиме з 5 по 16 серпня 2020 року, прокоментувала заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук:

«Україна пройшла тривалий шлях до запуску нової технічної складової Єдиного державного реєстру. Оновлення програмного забезпечення ЄДР мало відбутися ще 1 січня 2016 року, після набрання чинності нової редакції Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Завдяки титанічним зусиллям фахівців Міністерства юстиції України і ДП «Національні інформаційні системи» і злагодженій співпраці нам вдалося розпочати довгоочікуване оновлення ЄДР.

Запуск нового ЄДР — це посилення безпеки даних і створення додаткових зручних сервісів для громадян, бізнес-спільноти і реєстраторів.

Головною перевагою нового реєстру є те, що він більш безпечний з точки зору проведення реєстраційних дій і практично повністю унеможливлює будь-які несанкціоновані втручання в його роботу. У ЄДР було передбачено низку антирейдерських запобіжників, зокрема: необхідність підтвердження операцій у системі з використанням кваліфікованого електронного підпису, захист системи від втручання у разі віддаленого керування робочим місцем реєстратора (автоматичний вихід у випадку підозрілих дій користувача) тощо.

Ну, і звісно, ми потурбувалися про удосконалення функціоналу цього реєстру задля зручності користувачів, спрощення і оптимізації роботи нотаріусів та державних реєстраторів».

Нова версія ЄДР передбачає цілу низку зручних опцій для користувачів, серед іншого, це:

-Безоплатний пошук відомостей за даними відокремленого підрозділу юридичної особи.

-Внесення змін до відомостей про юридичну особу в один етап (без проведення технічних дій).

-Облік сімейних фермерських господарств та додаткова окрема ознака створення таких господарств.

-Автоматична актуалізація даних. 

-Окремий блок для внесення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (зараз така інформація вноситься держреєстраторами в довільній формі).

-Електронний адресний довідник, який дозволяє обирати назви вулиць з автоматичного переліку (сьогодні набір адрес реєстратор здійснює вручну).

-Можливість вносити відомості щодо заяв про отримання копій документів із реєстраційної справи, формуючи відповідні запити (такого функціоналу у попередній версії ЄДР взагалі не було);

-Створення нових друкованих форм документів (заява, рішення про відмову) та оновлення і стандартизацію існуючих (витяг, виписка тощо).

-PDF-формат для скан-копій документів (раніше програмне забезпечення ЄДР підтримувало тільки формат зображення TIFF).

З 7 по 16 серпня 2020 року, коли дані зі старого реєстру будуть переноситись до нового, для користувачів будуть доступні окремі опції:

✓ сервісна послуга у формі прикладного програмного інтерфейсу ЄДР (API ЄДР);

✓ послуга безоплатного доступу до відомостей ЄДР  (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

Тобто в цей період і надалі можна буде отримувати відомості з ЄДР про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та документи за результатом проведення реєстраційної дії.

«Під час впровадження нового програмного забезпечення Єдиний державний реєстр не працюватиме, але Колегія Мін’юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації матиме доступ до ЄДР. Тож замовники рейдерства в державних реєстрах нехай не спокушаються і не намагаються провести незаконні оборудки із даними реєстру! Мін’юст зможе оперативно відреагувати на будь-які незаконні реєстраційні дії і ефективно захистити права та інтереси громадян і бізнес-спільноти», – заявила Ольга Оніщук.