20-03-201816:27

Павло Петренко представив громадськості нові ініціативи щодо захисту права дітей на гідне утримання

Міністерство юстиції представило для обговорення низку нових законодавчих ініціатив, які мають покращити рівень забезпечення прав дітей в Україні та гарантувати їм право на гідне утримання і всебічний розвиток. Про це сьогодні, виступаючи у Верховній Раді на круглому столі  «Я МАЮ ПРАВО! Вдосконалення законодавства щодо захисту прав дітей», повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

«Прийняття закону 7277 #ЧужихДітейНеБуває стало лише першим кроком у комплексній програмі захисту наших дітей. Ми продовжуємо напрацьовувати зміни, які забезпечать право дітей на гідне дитинство, достатнє фінансове утримання та всебічний розвиток. Мін’юст підготував черговий пакет законодавчих змін, які сьогодні ми представили громадськості для обговорення», - наголосив очільник Мін’юсту.

Новації передбачають нові санкції для тих осіб, рівнозначно чоловіків та жінок, які не бажають добросовісно виконувати свої батьківські обов’язки і ухиляються від підтримки, у тому числі й фінансової, своїх рідних дітей. Зокрема, заплановано запровадження автоматичного збільшення розміру аліментів за їх несплату більше ніж протягом 1-го року.

«Якщо такий «горе-батько» або «горе-матір» не платить аліменти впродовж одного року, їх сума автоматично збільшується на 30%. Якщо заборгованість перевищила 2 роки – готуйтеся додатково заплатити ще 50%. А ті, хто не платить 3 роки і більше – повинні будуть віддати вдвоє більшу суму. Ми створимо умови, коли не платити аліменти буде не вигідно», - заявив Міністр юстиції.

Документами передбачене запровадження повного спектру санкцій Закону №7277 #ЧужихДітейНеБуває до боржників, які не дають грошей на утримання дитини-інваліда більше 3 місяців. Окрім цього, планується запровадити механізм звільнення дитини від обов’язку утримувати непрацездатних батьків, якщо ті не виконували обов’язку щодо сплати аліментів до її повноліття більше 3 років.

Посилюються санкції і на тих батьків, які ігноруватимуть приписи про направлення на суспільно корисні роботи. Після прийняття напрацьованого пакету законодавчих ініціатив таких боржників очікує притягнення до кримінальної відповідальності.

«Ми запланували збільшення мінімального розміру аліментів. На сьогодні ця сума становить 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, або близько 900 гривень. Важко уявити, що такої суми може вистачити на утримання малолітньої дитини, якій треба купити одяг і підручники, щоб хоча б відправити до школи», - додав очільник Мін’юсту.

Ще однією новацією є запровадження норми, за якою діти, так само як і батьки матимуть право на частку спільного майна колишнього подружжя.

«Коли подружжя розлучатиметься і ділитиме майно, дитина буде частиною цього процесу. Нині ж діти поза цим процесом і не мають жодних прав на спільну родинну власність. Ми пропонуємо, щоб діти мали рівноцінну частку спільного майна подружжя. Це буде гарантією їхнього майнового стану в майбутньому», - зауважив Павло Петренко.

Він наголосив, що паралельно із санкціями буде введена і система мотивації. Батьки, які відповідально ставляться до виховання своїх дітей, матимуть податкові і соціальні пільги. А місцева влада, яка опікується «дитячим простором», будує дитячі садочки й спортивні майданчики, відкриває курси і гуртки для розвитку дитини, матиме суттєві бюджетні преференції.

Представник Президента України у Верховній Раді, народний депутат Ірина Луценко у свою чергу зазначила, що протягом останніх місяців завдяки тісній співпраці народних депутатів, Міністерства юстиції, Мінсоцполітики і громадськості вдалося напрацювати та прийняти у Парламенті низку важливих законопроектів щодо захисту прав дитини.

«Ми спостерігали реальну консолідацію стосовно чутливих для суспільства питань захисту і підтримки дітей – найменших громадян України. Після результативної роботи над цими документами було прийняте рішення створити міжфракційне об’єднання, у яке увійшло понад 60 депутатів з різних фракцій. Мета цього об’єднання – формування законодавчого поля, яке необхідне для безпечного життя і розвитку українських дітей», - сказала вона.

За словами народного депутата Андрія Іванчука, прийняття закону, який посилив відповідальність неплатників аліментів, стало першим кроком роботи у цьому напрямку.

«Було багато скептиків стосовно того, чи запрацюють ці ініціативи на практиці. Вони не просто спрацювали, а стали справжньою революцією в українському суспільстві», - зауважив він.

Він також звернув увагу на необхідності збільшення суми аліментів та залучення дітей у якості повноправних суб’єктів під час поділу майна колишнього подружжя.

«Я підтримую відхід від радянської практики, коли батьки розлучаються і ділять майно між собою. Ми маємо ввести дітей як суб’єкт поділу майна. Всі запропоновані новації в комплексі, сподіваюсь, змінять культуру батьківства в українському суспільстві в цілому», - резюмував він.

 

Презентація

Фото за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/krugliy-stil-na-temu-ya-mayu-pravo-vdoskonalennya-zakonodavstva-schodo-zahistu-prav-jinok-ta-ditey-kiiv-20-bereznya-2018-roku