16-04-201809:27

Павло Петренко: Україна вийшла зі списку країн, які мають заборгованості за рішеннями ЄСПЛ

За 4 року роботи нової команди Міністерства юстиції Україні вдалося погасити заборгованість за понад 3 тисячами рішень Європейського суду з прав людини, які роками ігнорувалися представниками попередньої влади, та почати процес повернення витрачених коштів з реальних винуватців. Про це після зустрічі країн-членів Ради Європи щодо подальшого реформування системи виконання судових рішень Європейського суду з прав людини повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

«За 4 роки Уряду та Міністерству юстиції вдалося погасити заборгованість за 3000 рішень суду, які були накопичені за попередні роки. Також ми розробили ефективний механізм дружнього врегулювання та не допускаємо винесення значних обсягів сатисфакцій за типовими справами», - зазначив очільник Мін’юсту.

Він повідомив: в рамках заходу було проведено низку зустрічей з європейськими чиновниками, які констатували прогрес, який здійснила Україна у питаннях, пов’язаних з виконанням рішень ЄСПЛ.

Міністр юстиції нагадав: на початку 2014 року Україна була на 1 місці як за кількістю невиконаних рішень Європейського суду, так і за кількістю справ, які громадяни країни подавали до ЄСПЛ. Завдяки проведеній роботі Україна покинула цей рейтинг, а всі рішення Європейського суду з прав людини виконуються у тримісячний термін. Нині головне завдання – взагалі не мати такого ганебного явища як невиконання рішень національних судів.

«На сьогоднішній день ми вийшли на дієвий механізм погашення виплат за рішеннями національних судів. Мова йде про 12 тисяч позовів у рамках справи «Бурмич проти України». Даний механізм передбачає недопущення у майбутньому невиконання рішень національних судів, які призводять до звернення українців до ЄСПЛ», - додав він.

Очільник Мін’юсту наголосив, що Україна почала в судовому порядку стягувати кошти, витрачені на сплату компенсацій за рішенням ЄСПЛ, з реальних винуватців, через яких нашим громадянам довелося шукати справедливості за кордоном.

«Міністерство юстиції подало 199 регресних позовів на суму більше 1 мільярда гривень. Вже маємо позитивні для нас рішення на суму 68 млн грн. Розгляд інших справ все ще триває», - повідомив Павло Петренко.

Перший заступник Міністра юстиції Наталія Бернацька у свою чергу зауважила: Україна в рамках конференції не лише презентувала стратегію з виконання рішень Європейського суду з прав людини, а й проінформувала представників Ради Європи та держав-членів про успішні результати, яких ми досягли у цьому напрямку.

«Підписано низку односторонніх декларацій та дружніх угод. Це дало добрі результати і нині ми не маємо жодних боргів за прийнятими раніше рішеннями стосовно нашої держави», - сказала перший заступник Міністра юстиції.

Стосовно справи «Бурмич проти України» - підготовлено законопроект, який остаточно вирішить питання щодо невиконаних рішень українських судів.

«Для нас це ще один важливий крок вперед. І він стосується не стільки виконання рішень ЄСПЛ, скільки запобіганню тому, щоб громадяни шукали захист за кордоном взагалі», - наголосила Наталія Бернацька.

Генеральний директор Генерального директорату з прав людини та правових питань Секретаріату Ради Європи Крістос Джакомопулос наголосив: Україна завжди виконувала зобов’язання в рамках Європейської Конвенції з прав людини і за останні роки доклала дуже багато зусиль для імплементації Європейської Конвенції з прав людини на національному рівні.

«Це стосується виконання рішень Європейського Суду з прав людини а також дружніх угод, односторонніх договорів та інших заходів Уряду, які покликані запобігти надходженню справ до Страсбургу», - додав він.

Він висловив упевненість, що Міністерство юстиції і Верховна Рада рухаються в правильному напрямку стосовно вирішення справ «Іванов проти України» та «Бурмич проти України» та виконання рішень національних судів.

«Що стосується роботи судової влади, вибору суддів, як для Верховного суду, так і для інших судів в Україні - це важливий аспект не лише для виконання деяких рішень ЄСПЛ, а й визначні кроки для встановлення верховенства права  та довіри громадян України до судових органів», - резюмував Крістос Джакомопулос.