26-02-200300:00

Питання адаптації податкового права України до права Європейського Союзу обговорені в Мін'юсті

Питання адаптації податкового права України до права Європейського Союзу була обговорені у ході круглого столу, який відбувся в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2003 року. В засіданні взяли участь експерти Центру порівняльного права Міністерства юстиції, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади та бізнесових кіл. Були обговорені питання забезпечення адаптації податкового законодавства України до законодавства ЄС, зокрема, перспективи адаптації законодавства України в ракурсі регулювання непрямого оподаткування, проведено порівняльний аналіз прямих податків в ЄС та в Україні.

Як наголосив у ході зустрічі директор Центру порівняльного права при Міністерстві юстиції України Станіслав Шевчук, адаптації підлягатимуть перш за все ті сфери законодавства, які необхідні для створення спільного ринку України з ЄС. "Майже всі країни адаптують податкове законодавство для того, щоб було простіше обмінюватися товарами та послугами в контексті вступу до Всесвітньої торгової організації, уникнувши при цьому подвійного або викривленого оподаткування" - сказав Станіслав Шевчук.

За словами директора, протягом п\'яти місяців експерти Центру порівняльного права опрацьовували податкове законодавство. "Це стосується як чинного законодавства так і проекту податкового кодексу на відповідність нормам і стандартам ЄС." - наголосив директор Центру. На думку Станіслава Шевчука, проведений аналіз засвідчив, що цей масив законодавства потребує серйозного доопрацювання з врахуванням вимог законодавства ЄС, "яке в свою чергу досить активно розвивається". Він підкреслив, що ці рекомендації будуть подані до Верховної Ради для врахування при остаточному прийнятті Податкового кодексу України.

Зокрема, в рекомендаціях пропонується врегулювати оподаткування сфери діяльності малого та середнього бізнесу. Висловлена пропозиція щодо доцільності запровадження Директиви про свободу руху капіталів та платежів.

Крім того, експерти Центру визначили сфери оподаткування, не врегульовані не лише чинним законодавством, а й проектом Податкового кодексу України. Зокрема, спеціальний режим оподаткування предметів мистецтва, колекціонування та антикваріату; банківського золота; туристичних агентств; фіксованого збору для сільськогосподарських товаровиробників. Експерти Центру також наголошують про відсутність положення про особу, відповідальну за сплату податку та про звільнення від оподаткування кінцевого імпорту.

Як наголосив Станіслав Шевчук, позиція Центру порівняльного права є рекомендаційною і "далека від механічного копіювання європейського законодавства".

За словами Станіслава Шевчука, Центр порівняльного права - це єдина державна установа, яка професійно займається науково-аналітичним, консультативним забезпеченням процесу адаптації національного законодавства до законодавства ЄС. В основі роботи Центру лежить проведення грунтовних досліджень по пріоритетним напрямкам адаптації, зокрема, адаптації податкового законодавства.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua