04-04-202216:12

Питання збереження українських архівів – у фокусі уваги світових медіа

29-31 березня 2022 року у відомих світових медіа, а саме – американському щотижневику «TIME», німецьких популярних виданнях «Шпігель» та «DIE ZEIT» опубліковано цикл матеріалів із коментарями Анатолія Хромова, Голови Державної архівної служби України, щодо стану збереження українських архівів під час війни Росії на території України.

Головний акцент зроблено на тому, що українські архіви перебувають під загрозою знищення і потребують захисту, їх можлива втрата через російську агресію прирівнюється до культурного геноциду нації, втрати її ідентичності.

«Історична пам’ять України беззахисна перед російськими ракетами і гранатами, – коментує Анатолій Хромов німецькій газеті «DIE ZEIT». – Жоден регіон України не може вважатися достатньо безпечним».

Особливе занепокоєння викликає стан архівів на територіях, окупованих російськими військами через обмежені можливості їх врятувати. «Ми не знаємо ні про їх будівлі, ні про наших колег», – з інтерв’ю Анатолія Хромова часопису «Шпігель».

Не виключає очільник Укрдержархіву й факти крадіжки російською стороною архівних документів: «Коли Росія анексувала Крим – вона заявила, що тепер документи Криму належать до її власного архівного фонду. Вони вкрали нашу частину архівної спадщини. Українська архівна система терміново потребує фінансування  для завершення будівництва підземних сховищ для збереження документів. Це не лише українська історія. Це світова історія».

Національний архівний фонд України є одним з найбільших у Європі, це 86 млн справ. Два роки тому, обійнявши посаду очільника Укрдержархіву, Анатолій Хромов започаткував масштабну кампанію оцифрування архівних документів. Про це йдеться в інтерв’ю часопису «Шпігель». Уже оцифровано близько 5% фондів, включаючи унікальні документи. Архівісти намагаються передати якомога більше цифрових копій на сервери іноземних архівів – нещодавно Укрдержархівом була укладена Угода про це з Національним архівом Сполученого Королівства.

У матеріалах світових медіа приділяється увага відмінності двох сусідніх держав у ставленні до доступності та відкритості архівів, зокрема розсекречення та доступу до документів радянських партійних установ та спецслужб. «Україна має на секретному зберіганні лише 0,3 % своїх документів. Цей показник навіть нижче міжнародної норми у 4–5%», – говорить Анатолій Хромов.

Матеріали, опубліковані у світових медіа, розміщено на офіційному вебпорталі (https://archives.gov.ua/ua/) та на сторінці Укрдержархіву у Facebook.