05-08-200400:00

Право українців змінювати власне ім'я буде визначене законом

Міністерство юстиції України внесло на розгляд Кабінету Міністрів проект Закону України “Про зміну імені фізичної особи”. Законопроектом встановлюється єдиний порядок зміни громадянами України власних імен, прізвищ та імен по-батькові, розроблений відповідно до норм нового Цивільного кодексу України, який набув чинності з 1 січня 2004 року.

Як повідомив прес-службі Мін′юсту Міністр юстиції України Олександр Лавринович, зокрема, відповідно до норм кодексу, проектом встановлюється, що ім‘я по-батькові фізична особа зможе змінити лише в разі зміни її батьком власного імені. Крім того, ім‘я по-батькові можна буде змінити в разі всиновлення фізичної особи відповідно до імені всиновлювача. У разі смерті людини, що відповідно до актового запису вважається батьком чи вітчимом фізичної особи, змінити ім‘я по-батькові буде неможливо.

Крім того, зазначив Міністр, не матимуть право змінити власне ім′я та прізвище особи, що не досягли 14 років, що мають судимості або перебувають під судом чи слідством. Неповнолітня особа, яка досягла 14 років, отримує право змінити своє прізвище та власне ім′я лише за згодою хоча б одного з батьків, з яким вона проживає, або піклувальника.

Закон також має уніфікувати правові норми, що регулюють порядок переміни громадянами прізвищ, імен та імен по-батькові. Зокрема, зазначив Міністр, необхідно узгодити шляхом внесення поправок Цивільний кодекс із Законом “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” стосовно заборони обмежувати права фізичної особи у зв′язку з місцем її проживання.

Крім того, відповідно до Цивільного кодексу України, питання зміни імені мають регулюватися виключно законом. Олександр Лавринович нагадав, що на даний час власні імена фізичних осіб в Україні змінюються відповідно до Указу Президента України “Про порядок переміни громадянами України прізвищ, імен, по батькові” від 1991р. та “Положенням про порядок розгляду клопотань про переміну громадянами України прізвищ, імен, по батькові”, затвердженим урядовою постановою від 1993 р.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua