14-08-202409:48

Представники Міністерства юстиції України зустрілися з делегацією КМЄС

13 серпня 2024 року заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, а також заступники Міністра юстиції України Олена Висоцька та Олександр Банчук провели зустріч із делегацією Консультативної місії ЄС (КМЄС) в Україні на чолі з Головою Місії Рольфом Холмбом. Метою зустрічі стало обговорення можливих напрямів співпраці між Міністерством юстиції та КМЄС в межах мандату Місії.

Людмила Сугак повідомила, що Міністерство юстиції знаходиться на завершальній стадії підготовки до двосторонньої зустрічі України та Європейської комісії в рамках здійснення офіційної оцінки стану відповідності законодавства України актам права Європейського Союзу за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права».

Також ведеться підготовка до двосторонніх зустрічей щодо розділів 24 «Юстиція, свобода та безпека» та «Функціонування демократичних інституцій».

Враховуючи, що розділ 24 складається з питань, які є безпосередньою компетенцією правоохоронних органів, зокрема, «Боротьба з організованою злочинністю», «Міграція, притулок, візова політика», «Співпраця правоохоронних органів та обмін інформацією», «Боротьба з тероризмом та запобігання радикалізації», «Управління кордонами»,  «Співробітництво у сфері боротьби з наркотичними засобами», Міністерство юстиції як координатор розділу 24, просить делегацію КМЄС надати експертну підтримку Міністерству внутрішніх справ України в підготовці до двосторонньої зустрічі України та Європейської комісії.

Під час зустрічі учасники також обговорили можливість реалізації спільних проєктів для досягнення успішних результатів у реформуванні пенітенціарної системи України у відповідності до міжнародних стандартів. Станом на сьогодні реформування в’язничної системи триває з урахуванням викликів та руйнівних наслідків війни, що, в тому числі окреслено в розробленому Мін’юстом Операційному плані реформування пенітенціарної системи на 2025-2026 роки. Так, під час зустрічі учасники обговорили головні аспекти реформування в’язничної системи України:

  • створення належних умов тримання та гідного/належного поводження (будівництво нових в’язниць, реалізація проектів з впровадження нових стандартів поводження із в’язнями);
  • відновлення пошкоджених обʼєктів пенітенціарної системи внаслідок війни;
  • забезпечення безпеки, правопорядку та дотримання прав засуджених та ув’язнених;
  • забезпечення медичною допомогою, соціальним захистом в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах;
  • реформування законодавства та удосконалення практики виконання/відбування покарань;
  • розвиток персоналу установ виконання покарань та пробації;
  • розвиток інструментів ресоціалізації засуджених;
  • зменшення в’язничного населення та розвиток пробаційної системи;
  • модернізація установ виконання покарань та слідчих ізоляторів;
  • діджиталізація в’язничної системи та пробації.

Ці всі заходи передбачені і здійснюватимуться з урахуванням правил і стандартів ЄС у цій сфері.

Імплементація повноцінної пенітенціарної реформи задля інтеграції України до Європейського Союзу є одним із пріоритетних напрямів роботи Міністерства юстиції. Протягом останніх років Мін’юстом досягнуто значних успіхів у вказаній сфері, що також стало можливим завдяки залученню донорів до співпраці. Зокрема, реалізовано заходи з цифровізації, що дозволили оптимізувати управлінські процеси, а також впроваджено програми ресоціалізації, які сприяють інтеграції засуджених у суспільство. Однак, збройна агресія російської федерації проти України додала нові виклики, серед яких — необхідність відновлення пошкоджених об’єктів інфраструктури та забезпечення безпеки ув’язнених та засуджених в місцях перебування несвободи. Ці обставини вимагають адаптації реформ до нових реалій, що підкреслює важливість продовження співпраці з міжнародними організаціями для підтримки прогресу в цій сфері.

Наприклад, у квітні 2024 року розпочав роботу проєкт DECOPRIS, який спрямований на посилення захисту прав ув’язнених через покращення якості управління в’язницями та реабілітацію ув’язнених в Україні відповідно до висновків інституцій Ради Європи та національних моніторингових органів.

На завершення зустрічі сторони висловили сподівання на майбутнє співробітництво за напрямами, що можуть становити спільний інтерес.

Українська сторона висловила вдячність міжнародним партнерам за постійну підтримку та співпрацю, оскільки подолання викликів у зв’язку з повномасштабною збройною агресією рф вимагає додаткових зусиль з боку держави та міжнародної спільноти.

Довідково

Відповідно до рішення Ради міністрів Євросоюзу від 14 травня 2024 року, Консультативна місія ЄС (КМЄС) в Україні офіційно розпочала свою діяльність згідно з новим і значно посиленим трирічним мандатом, що діятиме з 1 червня 2024 року до 31 травня 2027 року.

Згідно з новим мандатом КМЄС зосередиться на чотирьох ключових пріоритетах для надання підтримки реформування сектору цивільної безпеки України та розбудови спроможностей реагувати на виклики воєнного часу та потреби, пов’язані з повоєнним періодом.

Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/zustrich-iz-delegatsieyu-konsultativnoi-misii-es-kmes-v-ukraini-kiiv-13-serpnya-2024-roku