18-01-200500:00

Протягом 2004 року в Україні було створено перших 35 постійно діючих третейських судів

Протягом минулого 2004 року в Україні було створено перших 35 третейських судів. Засновниками 7 з них виступили всеукраїнські громадські об′єднання, 28 постійно діючий третейський суд було засновано громадськими об′єднання місцевого статусу. Про це повідомив Міністр юстиції України Олександр Лавринович з посиланням на дані центрального та регіональних реєстрів постіно діючих третейських судів, що ведуться Міністерством юстиції України.

Таку динаміку Олександр Лавринович охарактеризував як „не надто активну". Проте, зазначив Міністр юстиції, з поширенням практики вирішення різноманіних спорів у позасудовий спосіб, тобто посередництвом третейських судів, можна очікувати, що найближчими роками цей процес в Україні буде значно інтенсифікований. Причому в різних сферах життєдіяльності країни, а не лише в екномічній, як на сьогодні. Про це, як зауважив Міністр, свідчить світова, в тому числі європейська практика.

На сьогодні ж, відзначив Олександр Лавринович, найбільша кількість постійно діючих третейських судів зареєстрована при регіональних торгово-промислових палатах – 9. Також 6 постійно діючих третейських судів утворено при фондових і товарних біржах.

Своєрідним осередком для реєстрації третейських судів на сьогодні, за словами Міністра юстиції, є Київ та Київська область. В Центральному Реєстрі Міністерства юстиції минулого року було зареєстровано 7 третейських судів. Ще 5 третейських судів зареєстровано при Київському міському управлінні юстиції. Серед найбільш активних регіонів виступили також Дніпропетровська та Луганська області, де на 1 січня 2005 року було зареєстровано відповідно 4 та 3 постійно діючих третейських суди.

Як повідомлялося, Міністерство юстиції здійснює реєстрацію третейських судів, відповідно до повноважень, покладених на Мін′юст Законом "Про третейські суди", що був ухвалений Верховною Радою 11 травня 2004 року. Третейський суд є позасудовим правовим механізмом розгляду цивільних спорів та справ.

Перший в Україні третейський суд було зареєстровано 14 вересня 2004 року.

Третейський суд вважається створеним лише в момент його державної реєстрації. Реєстрація відбувається протягом п′ятнадцяти днів з моменту подачі відповідної заяви.

На сьогодні Міністерством юстиції України та його територіальнипми підрозділами створено реєстр постійно діючих третейських судів. До реєстру М'інюсту заносяться усі зареєстровані третейські суди, засновником яких виступають громадські об′єднання з всеукраїнським статусом. Крім того, територіальні органи юстиції ведуть регіональні реєстри постійно діючих третейських судів, до яких вносяться дані щодо судів, засновниками яких виступатимуть громадські об′єднання місцевого статусу.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 229-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua