Відповідно до частини 3 статті 63 Конституції України засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду.
Зокрема, держава гарантує всім засудженим право на шлюб.
Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах, передбачених законодавством України.
Державна реєстрація шлюбу з особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, здійснюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа, у тому самому порядку і за тими самими правилами, які встановлені для державної реєстрації шлюбу в установах виконання покарань.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який отримав заяву про державну реєстрацію шлюбу, призначає дату та час державної реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених, а також адміністрацію установи виконання покарань, у якій утримується засуджена особа, яка бажає зареєструвати шлюб.
Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченого та нареченої у приміщенні, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.
Протягом 2020 року відділами державної реєстрації актів цивільного стану було зареєстровано 195 шлюбів із засудженими, з них:
в установах виконання покарань – 139 шлюбів;
в слідчих ізоляторах – 56 шлюбів.
Найбільша кількість засуджених осіб, які реалізували своє право на шлюб, спостерігається у Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Київській, Рівненській та Чернігівській областях.