18-02-202115:59

Сергій Орлов: Діджитал-проєкти у сфері юстиції – один з етапів цифрової трансформації України

У четвер, 18 лютого, презентовано діджитал-проєкти у сфері юстиції, які будуть реалізовані вже у найближчі кілька років. Захід відбувся в рамках презентації Мінцифрою спільно з іншими відомствами проєктів цифрової трансформації України, які вже за 3-4 роки допоможуть державі увійти до ТОП-20 цифрових країн світу.

«Щоб перетворити Україну на справжню цифрову державу, потрібно оцифрувати ще багато послуг, оновити законодавчу базу, упорядкувати роботу держреєстрів, забезпечити технічні можливості й захист даних. Та у сфері юстиції вже є чимало напрацювань щодо реалізації нових та вдосконалення вже існуючих діджитал-проєктів – онлайн-сервісів, які спрощують життя українців», – розповів заступник очільника Мін’юсту Сергій Орлов.

Так, за його словами, серед основних проєктів, які будуть реалізовані цьогоріч:

  1. Цифрова трансформація державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Планується, зокрема, модернізувати Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, запровадити онлайн-послуги з реєстрації речових прав (на нерухоме майно, право на яке виникло до 01.01.2013) та сплати адміністративного збору, забезпечити електронну взаємодію з бюро технічної інвентаризації та впровадити цифрові інструменти протидії рейдерству.

«Створення онлайн-взаємодії з громадянами та зменшення кількості паперових документів, що надаються при реєстрації речових прав, надасть змогу зменшити кількість рейдерських дій на майно громадян та ефективніше адмініструвати роботу реєстру, забезпечить ефективний контроль на кожному з етапів проходження заяв, знизить корупційні ризики та мінімізує втручання людини у процеси», – зазначив Сергій Орлов.

  1. Удосконалення послуги є-Малятко. Так, будуть запроваджені сервіси для отримання такої комплексної послуги різним категоріям батьків:
    • діти яких народились на тимчасово окупованих територіях України;
    • батькам, один з яких є іноземцем, за умови, що він перебуває на території нашої держави на законних підставах.

Крім того, планується запровадити можливості надсилання свідоцтв про народження поштою.

  1. Інформаційна взаємодія із Національною Поліцією. Цей проєкт передбачає автоматизацію виконання постанови про накладання адміністративного стягнення по справах у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого в автоматичному режимі. Планується запровадити електроний обмін між Автоматизованою системою виконавчого провадження та базою даних Національної Поліції щодо прийняття електронного виконавчого документа.
  2. Автоматизація ведення справ засуджених. Передбачає цифровізацію процесів виконання кримінальних покарань та пробації, переходу на безпаперову взаємодію, а також інтеграцію між правоохоронними, судовими органами та органами забезпечення виконання покарань, В рамках реалізації цього проєкту буде доопрацьовано інтерфейс Єдиного реєстру засуджених осіб, розроблено сервіс обміну наборами даних.
  3. Цифрова трансформація надання безоплатної правової допомоги. Зокрема, буде розширено функціонал для отримання юридичних консультацій через мобільний додаток «Твоє право» та запроваджено кабінет клієнта системи БПД.

«Створення та впровадження кабінету клієнта має на меті спростити доступ громадян до безоплатної первинної та вторинної правової допомоги. За допомогою цього нового сервісу людина матиме змогу: отримати консультацію/роз’яснення з правових питань; подати звернення на отримання БВПД; подати документи для підтвердження належності до однієї із категорій, які визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу» та іншими законами України; переглядати історію звернень та хід їхнього розгляду», – пояснив Сергій Орлов.

Загалом, як повідомив заступник очільника Мін’юсту, серед основного у сфері юстиції, що втілюватимуть у найближчі кілька років, – цифрова трансформація державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень,  державної реєстрації актів цивільного стану, організації примусового виконання рішень, виконання кримінальних покарань та пробації, надання безоплатної правової допомоги, нотаріату, банкрутства, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Більше півтора десятка проєктів цифрової трансформації сфери юстиції по цих 8 напрямах реалізовуватимуться до кінця 2022-го року.