зазначив заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Петухов, відкриваючи засідання Координаційної ради з питань забезпечення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також внутрішньо переміщених з цієї території осіб.
У роботі Координаційної ради, яка обговорила проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України», взяли участь представники Апарату Верховної Ради України, Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Міністерства соціальної політики, Міністерства юстиції, Державної служби з питань АР Крим та міста Севастополя, Державної міграційної служб, правозахисних організацій та ЗМІ.
Також у відеоконференції в режимі скайп участь в обговоренні питань взяли керівництво і працівники Головних територіальних управлінь юстиції Луганської та Херсонської областей.
«Питання, які ми обговорюємо викликали багато дискусій і в судовій гілці влади, і в парламенті під час затвердження законопроекту в першому читанні. Тому, що це дійсно ті проблеми з якими ми стикаємося в зв’язку з окупацією Криму і частиною Донбасу, ми їх раніше не мали, і простих виходів з цієї ситуації не має. Насправді це питання стосується приблизно шести мільйонів людей, які проживають на окупованих територіях, а це, відповідно, тисячі народжень і смертей щорічно», – наголосив Сергій Петухов.
Учасники дискусії дійшли висновку, що судовий порядок, практика якого вже існує, навіть будь-який спрощений, не спростить життя громадян на окупованих територіях. Тому треба шукати адміністративний порядок вирішення цього питання, щоб люди приходили до органів РАЦС і там отримували напряму ці свідоцтва.
«Але наразі це не можливо тому, що згідно із законодавством Україна не визнає документи, видані окупаційною владою в Криму та так званими ДНР та ЛНР. Але в міжнародному праві передбачено виняток саме стосовно свідоцтв про народження та смерть, коли документи, видані окупаційною владою можуть взяти до уваги, як такі що підтверджують факт народження чи смерті людини», – відмітив заступник Міністра юстиції.
Наголошувалось, що потрібно на основі міжнародного права прописати для певних документів, виданих окупаційною владою виключення, які приймати до уваги органами РАЦС і на їх підставі видавати документи.
«Але це потребує значних змін до законодавства тому, що в обмеженому обсязі ми маємо приймати до уваги документи, видані окупаційною владою. Це рішення повинно прийняти усе українське суспільство», – підсумував Сергій Петухов.
За результатами засідання Координаційної ради, більшість її учасників дійшла висновку про необхідність подальшого обговорення питань щодо можливості спрощеного адміністративного порядку отримання свідоцтв про народження чи смерть для громадян, які проживають на тимчасово окупованій території України з усіма органами державної влади, експертами та правозахисними організаціями.