06-06-201813:05

Сергій Петухов: Україна довела, що є надійним партнером Європейського Союзу

Про співпрацю з Європейським Союзом та важливість Угоди про асоціацію для України повідомив заступник Міністра юстиції України з питань євроінтеграції Сергій Петухов в інтерв’ю інформаційному агентству «УНІАН».

За його словами, основне, що відрізняє Міністерство юстиції від багатьох інших міністерств, які відповідають за свою частину співпраці з ЄС, – його координуюча роль у цьому процесі. «Сектор «Юстиція, свобода, безпека», ряд питань, в якому координує Мін’юст, охоплює роботу Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, судової системи, правоохоронних органів, а через права людини майже всіх інших – Міністерства культури, Міністерства освіти, Міністерства охорони здоров’я. Наша особиста частина є достатньо невеликою, десь двадцять відсотків в кращому випадку. А вісімдесят відсотків – це координація роботи з колегами, вироблення єдиної позиції».

Важливим досягненням минулого року стало підписання Угоди про співпрацю з Євроюст - європейською організацією з питань юстиції, яка координує співпрацю прокурорів країн ЄС. Вона дозволяє їм швидко обмінюватися інформацією, створювати міжнародні слідчі групи в розслідуванні найбільш складних злочинів, а саме: транскордонної злочинності, незаконного обігу наркотиків, тероризму, корупції, торгівлі людьми.

Також співпраця між ЄС та Україною відбувається у сфері захисту прав людини. Зокрема, наразі функціонує спеціальний Діалог з прав людини між Європейським Союзом та Україною.

«Ми задекларували, що поважаємо права людини і є країною, яка базується на принципі верховенства права. І в цьому Діалозі держави ЄС підіймають ті проблемні питання, які бачать перед нами, чи ті питання, де хотіли б роз’яснити нашу позицію. Це стосується як індивідуальних справ (розслідування злочинів, випадків заборони публічних демонстрацій), так і загальних положень, які стосуються захисту прав етнічних меншин, виборчого законодавства, захисту прав дітей, жінок. Чому це цікаво Україні? – Ми отримуємо поради від наших колег, як нам рухатися в сфері прав людини, щоб стати країною, в якій більше людей почувають себе добре. Крім того, через цей Діалог ми маємо важелі впливу на захист прав українців в ЄС, якщо бачимо, що держава-член неналежно реагує на порушення прав наших громадян. Також ми можемо звернути увагу ЄС на порушення прав людини на окупованих територіях в Криму і на Донбасі», -  роз’яснив значення Діалогу для України Сергій Петухов.

У сфері правосуддя та судоустрою важливою складовою діяльності Мін’юсту є здійснення підготовчої роботи для ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду. За словами посадовця, Римський статут по змінах в Конституцію, який було прийнято одночасно з судовою реформою, може бути ратифікований після 2019 року.

«Ми в Мін’юсті ведемо підготовчу роботу, в Раді зареєстровано законопроект стосовно процедурних аспектів співпраці з Міжнародним судом. На громадському обговоренні був представлений законопроект, який імплементує норми міжнародного кримінального права в українське законодавство (у нас, наприклад, досі немає поняття «злочини проти людяності», а інші міжнародні злочини, визначені різними конвенціями, не повністю коректно відбиті в українському законодавстві). Це так само складний процес, який потребує обговорення. А популяризація цієї ідеї – додаткових зусиль, пояснень і політикам, і людям, що їм це дає – більша захищеність, неможливість уникнути відповідальності за найтяжчі злочини. Адже Міжнародний кримінальний суд не займається крадіжками чи навіть вбивствами. Він займається притягненням до відповідальності людей, які своїми рішеннями призводять до загибелі чи депортації, втрати своєї ідентичності цілими народами чи жителями населеного пункту», - уточнив заступник Міністра.