06-11-201515:27

Сергій Петухов зустрівся з Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин Астрід Торс

Під час зустрічі обговорено питання щодо проблематики міжетнічних відносин, інституційного забезпечення захисту прав національних меншин у ході децентралізації і міжрегіонального співробітництва та   рекомендацій ВКНМ, викладених у доповіді Місії з оцінки стану справ із дотриманням прав людини в Криму, що була складена за підсумками візиту в Україну експертів БДІПЛ/ВКНМ 6 –18 липня 2015 року.

Пані Астрід Торс також розповіла Сергію Петухову про попередні висновки, проведеного ними дослідження результатів місцевих виборів в Україні с точки зору їхнього впливу на національні меншини та дотримання їхніх прав під час проведення цих виборів.

Верховний комісар і представники його офісу висловили деякі застереження стосовно того, яким чином проведено ці вибори, на скільки вони відповідають Закону України «Про національні меншини в Україні», а також відмітили, що цей Закон, прийнятий у 1992 році, є застарілим і має бути оновленим, щоби відповідати законодавству про мову в Україні.

Так саме було висловлені зауваження стосовно можливих неузгодженостей між Законами України «Про національні меншини в Україні», «Про засади державної мовної політики» від 2012 року та Законом України «Про місцеві вибори» від 2015 року, з огляду дотримання прав національних меншин.

Верховний комісар позитивно оцінила проект Плану дій Національної стратегії у сфері прав людини в частині захисту прав національних меншин і зокрема те, що в ньому привертається особлива увага до прав ромів в Україні.

Також вона висловила бажання надати експертні зауваження до Плану дій, розробку якого наразі координує Міністерство юстиції України, наскільки частина Плану стосовно національних меншин відповідає європейським стандартам і чи передбачається створення окремого центрального органу виконавчої влади, який би піклувався специфічними питаннями національних меншин.

Місія ВКНМ також висловила свою готовність надати експертні висновки до проектів оновленого Закону про національні меншини і так званого Виборчого кодексу України, у разі завершення роботи над ними, – на скільки вони відповідають європейським стандартам дотримання прав національних меншин.

«Насправді це ознайомчий візит Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин. Наразі Місія ВКНМ збирає точки зору від різних органів влади. Найближчим часом вийде їхній попередній звіт за результатами виборів, а потім і фінальний. І це є нормальний процес координації, співпраці, обміну думками в інтересах реформ, що проводяться в Україні», – зазначив після зустрічі Сергій Петухов.