27-11-202313:50

Спадщина на тимчасово окупованих територіях, відшкодування за пошкоджене житло - роз'яснення від системи БПД

Внутрішньо переміщені особи через воєнні дії стикаються з низкою проблемних питань: як успадкувати майно на тимчасово окупованій території, коли можна отримати компенсацію за пошкоджене житло, де шукати матеріальну чи гуманітарну допомогу? Про те, як продовжити терміни прийняття спадщини, оформити власність на житло, куди звернутися по допомогу розповів юрист системи Безоплатної правничої допомоги Міністерства юстиції України Сергій Бреус.

Запитання 1:

— На окупованій території, у місті Сєвєродонецьку Луганської області, залишилася квартира. Там же у бомбосховищі помер мій чоловік. Свідоцтво про смерть я змогла отримати. Протягом 6 місяців у Виноградові Закарпатської області я звернулась до нотаріуса і подала заяву про прийняття спадщини. Але мені сказали, що зможу вступити у спадщину тоді, коли територія звільниться. Чи немає наразі ніяких змін у цьому питанні?

— Якщо ви справді подали заяву на прийняття спадщини, то нотаріус має вам видати або свідоцтво про право на спадщину, або постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Бо прямої заборони на видачу свідоцтва про право на спадщину, через те, що ваш чоловік помер на окупованій території або його майно там знаходиться, немає. Але можуть бути певні ускладнення і потрібно зрозуміти, в чому вони полягають.

Я вам раджу звернутися до нотаріуса і попросити в нього постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій. В ній має бути зазначена причина відмови і лише так можна зрозуміти, чи є вона законною. Якщо нотаріус відмовляється видавати постанову, ви можете залишити скаргу на «гарячій лінії» Міністерства юстиції за номером телефону +38 044 364 23 93 або на електронну поштову адресу: callcentre@minjust.gov.ua, яке здійснює нагляд за діяльністю нотаріату. З документом, який дасть нотаріус ви можете підійти до нашого центру безоплатної правничої допомоги у своєму регіоні, щоб юристи дали йому правову оцінку. Дізнатися, де розташований такий центр ви можете за номером нашої «гарячої лінії»: 0 (800) 213 103. І якщо є підстави для звернення до суду, ви як внутрішньо переміщена особа маєте право на адвокатську підтримку в суді.

Запитання 2:

— У мене в Луганську червні померла сестра. Свідоцтво про смерть видано російською федерацією, «республікою ЛНР». Ми змогли отримати це свідоцтво на підконтрольній Україні території і через суд домогтися видачі українського свідоцтва про смерть. Там залишилась квартира. Всі документи на неї — у самій квартирі, яку опечатали. Сказали, що віддадуть, коли приїде спадкоємець. Єдиним спадкоємцем є син сестри, який воює у ЗСУ. Що нам зробити, щоб не втратити цю квартиру? Щоб син зміг вступити у спадщину, якщо у нас немає жодних документів?

— Тут важливо зрозуміти, що в будь-якій правовій проблемі є два аспекти: процесуальний і матеріальний. Щодо процесуального, то дуже важливо, щоб син померлої особи звернувся до нотаріуса протягом 6 місяців із заявою про прийняття спадщини, аби була заведена спадкова справа. Це перший і обов'язково необхідний крок. Зробити він це може в будь-якому місті і в будь-якого нотаріуса. На сьогодні територіальної прив'язки, яка була до повномасштабного вторгнення, немає.

Потім потрібно буде надати хоча б копії документів, які підтверджують, що померла особа мала власність на окупованій території. Якщо таких копій немає, можна спробувати перевірити цю інформацію в реєстрі нерухомості. Станом на сьогодні діє Єдиний державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Доступ до нього мають усі центри з надання адміністративних послуг. Якщо право власності на квартиру було зареєстровано до 2000-х років, то в даному реєстрі повинна бути відповідна інформація. Тому раджу вам звернутися до центру надання адміністративних послуг і попросити в них витяг із реєстру за адресою квартири. Дана послуга коштує близько 70 гривень. Звертатися до ЦНАПу не обов'язково спадкоємцю, це можуть зробити і родичі. Такий витяг із реєстру може отримати будь-яка особа. Також витяг можна отримати і самостійно. З електронним цифровим підписом можна зайти в реєстр, сплатити близько 33 гривень через картку і отримати витяг.

У витязі буде зазначено, хто є власником об'єкту нерухомості. Якщо особа набула у власність цю квартиру до 2000-х років, то потрібно якимось чином отримати з окупованої території хоча б копії документів. Навіть суд визнає право на спадкове майно, якщо наявні хоч якісь докази. Якщо документів немає, то, на жаль, доки вони не з'являться, жоден суд не встановить право власності в порядку спадкування.

Якщо особа протягом пів року не звернеться із заявою про прийняття спадщини, буде вважатися, що вона від неї відмовилася. Але вже після прийняття спадщини в особи немає термінів для оформлення права власності — вона це може зробити хоч через 5, хоч через 10 років. Якщо ж термін прийняття спадщини пропущено, потрібно звертатися до суду для їх поновлення.

Запитання 3:

— Я — ВПО і в мене останнім часом проблеми з отриманням гуманітарної допомоги. Як мені діяти? Я не отримую пенсії, бо Пенсійний фонд відмовив у її призначенні, оскільки не можуть перевірити дані про зарплату. Не маю доходів і засобів до існування, тому звертався по гуманітарну допомогу. Телефонував до обласної військово-цивільної адміністрації Донецької області, але мені порадили звернутися до місцевої адміністрації. Дали два номери телефонів, які не відповідають. Звернутися безпосередньо до організації, яка надає допомогу я не зміг, — не знайшов контакти.

— Законом про звернення громадян передбачено, що громадяни справді можуть звертатися як усно, так і письмово, а також з допомогою електронної комунікації до органів державної влади з різного роду проханнями. Але з метою контролю та більш якісної комунікації з органами державної влади я раджу спілкуватися з посадовцями органів соціального захисту виключно письмово. Адже навіть те, що ви до них додзвонилися, не означає що вони змогли б вам допомогти. Бо для надання адресної допомоги — гуманітарної чи грошової — потрібно надавати документи, що підтверджують ваш спеціальний статус. У даному випадку — статус ВПО.

На органи місцевого самоврядування покладені функції з підтримки вразливих категорій населення. Тому підготуйте лист керівнику органу місцевого самоврядування про те, що ви є внутрішньо переміщена особа і потребуєте матеріальної та гуманітарної допомоги, просите розглянути питання й надати письмову відповідь. Якщо вони будуть вважати, що це питання не належить до їхньої компетенції, то мають перенаправити за належністю до іншого органу влади, який має його вирішити.

Щодо пенсії, то кожен пенсіонер має свій електронний кабінет на порталі Пенсійного фонду України. Ви можете у податковій інспекції взяти електронний цифровий підпис, з допомогою якого зможете зайти до свого кабінету. Якщо потрібна допомога, аби зайти до кабінету на порталі ПФУ, ви можете звернутися до наших фахівців у центрі надання безоплатної правничої допомоги, щоб вам допомогли. У кабінеті має бути офіційна відмова Пенсійного фонду у призначенні пенсії. Відмову органу Пенсійного фонду можливо оскаржити в суді протягом 6 місяців. Тобто, все залежить від того, коли було прийнято рішення Пенсійного фонду у відмові в призначенні вам пенсії. Якщо 6 місяців ще не минуло, можемо спробувати оскаржити це рішення.

Втім, потрібно бачити й проаналізувати причини відмови у призначенні вам пенсії. Бо, якщо, приміром, у вас недостатньо страхового стажу, то відмова у призначенні пенсії правомірна і потрібно звертатися до органів соцзахисту, щоб вам призначили соціальну допомогу замість пенсії.

Щодо даних про зарплату. У ПФУ є відомості про зарплати, починаючи з 2004 року. Якщо у Пенсійного фонду немає відомостей до 2004 року, а у вас є довідка від роботодавця, ви її можете надати. Якщо підприємство перебуває на окупованій території, то є так звані «Намібійські винятки суду Організації Об'єднаних Націй», згідно з якими держава повинна визнавати документи, видані окупаційною владою, якщо вони стосуються базових потреб людини, в тому числі права на пенсійне забезпечення.

Запитання 4:

— Я живу на підконтрольній Україні території. Але два роки тому забрала з Луганщини свого колишнього чоловіка, він хворів. Тут він помер 6 вересня цього року і я його поховала. На окупованій території в нього залишилось майно – квартира і машина. Але від першого шлюбу в нього є син. І, наскільки мені відомо, він уже забрав і машину, і квартиру. Мені говорили, що протягом півроку я маю вступити у спадщину, інакше потім це право пропаде. Але поїхати ми туди не можемо і не відомо, коли зможемо взагалі. Порадьте, як мені бути?

— Найперше потрібно подати заяву про прийняття спадщини разом зі свідоцтвом про смерть. Також потрібно надати документ, що підтверджує ваші родинні зв'язки з померлим, зокрема, свідоцтво про шлюб.

Для цього потрібно звернутися до будь-якої нотаріальної контори незалежно від місця проживання і смерті особи. Протягом 6 місяців повнолітні спадкоємці повинні заявити про своє право на спадщину. Тому якщо син від першого шлюбу вашого чоловіка перебуває на окупованій території і не вчиняє жодних заходів для прийняття спадщини, ви цілком маєте право звернутися до нотаріуса щодо її прийняття. Після цього нотаріус заводить спадкову справу і по завершенню 6 місяців, якщо ви надасте документи, яке майно було у вашого чоловіка — навіть на окупованій території — нотаріус вам видасть свідоцтво про право на спадщину. Якщо оригіналів документів у вас немає, то нотаріус вам відмовить у видачі свідоцтва про паво власності, а ви можете звернутися до суду.

Запитання 5:

— Я пенсіонерка-переселенка з Харкова, зараз живу в Полтаві. Хочу запитати щодо субсидії. В мене невеликий борг по комуналці в Харкові. Скрізь писали, що поки воєнний стан, борги не будуть впливати на субсидію. Борг був ще у 2022 році, але тоді субсидії мене не позбавили. І зненацька я зовсім випадково дізнаюся, що мене позбавили субсидії через заборгованість. Але я — пенсіонерка і не уявляю, як без субсидії мені заплатити борги в Харкові і винаймати житло в Полтаві. Тим більше, що у Харкові чимало спірних питань: я ж там нічим не користуюся. Як мені зараз бути?

— На жаль, у постанові Кабміну від 21 жовтня 1995 р. № 848 залишилась норма, згідно з якою, якщо борги за комунальні послуги перевищують 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (680 грн), то особі субсидія не надається. Але тут важливо дослідити правову природу боргу. Якщо по даному боргу пройшли строки позовної давності — три роки — або якщо ви оскаржуєте цей борг у судовому порядку чи уклали договір про реструктуризацію з постачальником житлово-комунальних послуг, субсидія вам буде відновлена. Тому вимагайте письмову відповідь від органів Пенсійного фонду щодо відмови вам у призначенні субсидій, а також — документа, якого надав органам ПФУ постачальник ЖКП. Бо є випадки, коли борги числяться ще за 2010-й чи 2007-й рік. То якщо боргу більше як три роки, то це не є підставою для позбавлення вас субсидії. Але якщо борг все-таки законний, то єдиний шлях — договір про реструктуризацію боргу.

Як звернутися до системи БПД

Звернутися до системи безоплатної правничої допомоги можна дистанційно або особисто у центрах надання допомоги.

Телефоном

Найшвидший спосіб проконсультуватися з юристом системи БПД — зателефонувати до контактного центру.

Юристи на зв'язку у будні з 8:00 до 18:00 за Київським часом.

З мобільних чи стаціонарних телефонів у межах України: 0 800 213 103

Дзвінки безкоштовні.

З мобільного застосунку Telegram: https://t.me/+380677213103

Для дзвінків з-за кордону +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв'язку).

Письмово

Щоб поспілкуватися з юристами письмово, напишіть їм.

Повідомлення обробляються у будні з 8:00 до 18:00

У Telegram «Безоплатна правнича допомога (консультації)»:  https://t.me/LegalAidUkraineBot

У Facebook:  https://www.facebook.com/Ukraine.Legal.Aid

В Instagram:  https://www.instagram.com/ualegalaid

Допомога офлайн у бюро правничої допомоги

Звернутися до найближчого бюро правничої допомоги по безоплатну первинну (консультації) та вторинну (допомогу зі зверненням до суду) правничу допомогу можна незалежно від реєстрації місця проживання. Бюро правничої допомоги працюють по всій Україні, за винятком регіонів, де тривають бойові дії.

Подивитися розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режим роботи бюро правової допомоги можна на мапі: https://bit.ly/bpd_buro

Важливо! Внутрішньо переміщені особи мають право на усі послуги системи безоплатної правової допомоги: консультації і допомогу зі зверненням до суду