15-09-201614:20

Створена в Україні система безоплатної правової допомоги повністю відповідає високим європейським стандартам,- Павло Петренко

«Ми почали будувати дійсно ефективну систему захисту прав людини, яка стала одним із головних елементів реформи Міністерства юстиції. Міністерство юстиції почало виконувати свої основні функції: просвітницьку роботу, захист прав громадян і забезпечення справедливості. Мені приємно констатувати, що система безоплатної правової допомоги в Україні відбулася, і це одна з найбільш ефективних систем на теренах Європи, яка повністю відповідає стандартам доступу до правової допомоги закладеним в Європейській конвенції з прав людини», - зазначив очільник Мін’юсту.

Він поінформував присутніх, що більше року в Україні діє 100 центрів безоплатної правової допомоги. А з 1 вересня було запущено ще 405 бюро правової допомоги по всій Україні. За його словами, це найбільш розгалужена соціальна система правового захисту українців за всю історію незалежності країни.

Міністр юстиції звернув увагу на те, що кожного року безкоштовного адвоката отримують близько 70 тис. українців, які потрапляють до правоохоронних органів.

«За період діяльності системи понад 1500 вироків судів, в яких інтереси громадян захищали наші адвокати, були виправдувальними. Це долі живих людей, які за інших обставин могли б стати заручниками репресивної правоохоронної машини і потрапити в тюрму, будучи невинуватими», - заявив Павло Петренко.

Голова Офісу Ради Європи Мартен Енберг у свою чергу привітав Міністерство юстиції та Координаційний центр з надання правової допомоги з результатами, яких вдалося досягти у напрямку розвитку системи безоплатної правової допомоги.

За його словами, результати звіту та проведення конференції з обговорення рекомендації щодо подальшого розвитку системи – це сигнал з боку усіх учасників процесу, що вони націлені на подальшу спільну роботу для того, щоб кожен українець мав доступ до безоплатної правової допомоги. 

«Рада Європи й надалі надаватиме допомогу в цій сфері. Ми розпочинаємо проведення низки дискусій в регіонах. За результатами цих зустрічей буде вироблено план дій, як реалізувати зазначені рекомендації», - додав Мартен Енберг.

Директор Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Андрій Вишневський коротко презентував основні висновки, яких дійшли експерти, оцінюючи роботу системи безоплатної правової допомоги.

«Експерти дійшли висновку, що нова система істотно підвищила незалежність адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, розірвавши порочні корупційні зв’язки, які існували раніше між адвокатами і слідчими», - зауважив він.

Окрім того, наголосив він, не зафіксовано ознак втручання з боку держави в наданні чи у відмові надати безоплатну правову допомогу. 

«Експерти відзначають незалежність системи від Уряду і Міністерства юстиції, не зважаючи на те, що система правової допомоги підзвітна даному міністерству в частині витрачання коштів», - додав Андрій Вишневський.

Він також звернув увагу на готовність прислухатися до експертних порад щодо подальшого розвитку системи безоплатної правової допомоги.