27-11-200600:00

Світовий банк заявляє про готовність співпрацювати з українським Мін‘юстом для запровадження в Україні системи реєстрації прав на нерухоме майно

Світовий банк готовий співпрацювати з українським Міністерством юстиції з метою розробки та запровадження в Україні державної системи реєстрації прав на нерухоме майно. Про це повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, посилаючись на лист Банку, надісланий Кабінету Міністрів України.

Як зазначається в листі, Світовий банк вважає невдалою спробу виконати це завдання через Державний комітет по земельних ресурсах.

«З травня 2005 року даний проект має статус незадовільного впровадження», - йдеться, зокрема, у листі.

Разом з тим, Світовий банк висловлює впевненість у необхідності реалізації проекту, оскільки це сприятиме досягненню кінцевої мети – видачі державних актів на право власності на землю.

«Успішне впровадження проекту допомогло б забезпечити правовий захист, необхідний для ефективної роботи ринку землі і нерухомого майна і для створення відчуття впевненості в інвесторів, які працюватимуть в Україні», - зазначає Світовий банк.

Як повідомлялося, 22 листопада 2006 року Кабінет Міністрів ухвалив зміни до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та направив їх на розгляд Верховної Ради України. Уряд пропонує визначити центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації прав власності на нерухоме майно Міністерство юстиції України.

Кабінет Міністрів наголошує, що створити таку систему у складі Міністерства юстиції можливо у найкоротший термін. Основна її частина, необхідна для формування системи реєстрації, окрім відомостей щодо прав на земельні ділянки, вже створена та функціонує в Мін’юсті. Зокрема, Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна – з 1999 року, Спадковий реєстр – з 2000 року, Реєстр прав власності на нерухоме майно – з 2002 року, Державний реєстр правочинів - з 2004 року та Державний реєстр іпотек – з 2004 року.

При цьому Уряд просить зважити парламент, що здійснення реєстрації прав на нерухоме майно є суто юридичною діяльністю, яка потребує юридичних знань, оскільки являє собою перевірку юридичних фактів виникнення, зміни та припинення прав на нерухоме майно.

*** У лютому 2003 року центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації прав власності на нерухоме майно було визначено Держкомзем. Це було визначено указом Президента України «Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру».

У жовтні 2003 року Україна підписала Угоду про позику Світового банку (проект «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру»), яка була ратифікована Верховною Радою у червні 2004-го. Позика становила 195,13 млн. дол. та передбачала реалізацію проекту щодо створення єдиної державної системи реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень у складі державного земельного кадастру.

У серпні 2004 року набув чинності Закон «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», який визначив Держкомзем держателем реєстру, як центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Після надання позики Світовий банк неодноразово оцінював стан впровадження проекту як незадовільний. Нова система реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень не запрацювала з 1 січня 2005 року. Черговий строк введення в експлуатацію єдиної системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, визначений як 1 червня 2006 року, був також відсунутий на 2007-й рік.

13 лютого 2006 року Світовий банк поінформував про можливість призупинення подальших виплат за позикою через проблемність компонента проекту — створення єдиної реєстраційної системи прав на нерухоме майно.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 271-16-76
E-mail: press@minjust.gov.ua