27-09-201809:50

У Львівській та Полтавській областях реалізують пілотний проект пенітенціарної пробації

З 1 жовтня і до кінця поточного року у Львівській та Полтавській областях буде реалізовано пілотний проект пенітенціарної пробації. Відповідне рішення було прийнято Державною установою «Центр пробації» у партнерстві з благодійною організацією «FREE ZONE» за підтримки Міністерства юстиції України та Адміністрації ДКВС України.

Так, начальником Адміністрації ДКВС України Олександром Крикушенком, керівником ДУ «Центр пробації» Олегом Янчуком та керівником БО «FREE ZONE» Олексієм Загребельним було погоджено Порядок реалізації пілотного проекту щодо впровадження пенітенціарної пробації в органах і установах виконання покарань Полтавської та Львівської областей. Реалізація цього пілотного проекту стала можливою за сприяння заступника Міністра юстиції України Дениса Чернишова та при фаховій підтримці запровадження новацій керівником БА «Світло надії» Романа Дрозда.

Метою пілотного проекту є розроблення та впровадження дієвих механізмів підготовки до звільнення, алгоритму ефективної взаємодії установ виконання покарань та органів пробації під час підготовки засудженого до звільнення, ефективних програм (курсів) з підготовки до звільнення з урахуванням статі, віку засуджених, а також нових форм і методів проведення ресоціалізаційної роботи з засудженими у межах пенітенціарної пробації, підготовки осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі на певний строк до звільнення, з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання.

Передбачається, що у ході пілотного проекту будуть розроблені та апробовані: інструменти оцінки ризиків і потреб засуджених перед їх звільненням з установ виконання покарань; оновлені плани реалізації заходів пенітенціарної пробації, спрямованих на створення передумов для успішної подальшої соціальної адаптації засуджених, створення умов для ефективної підготовки до звільнення, формування особистісних якостей засуджених, зміцненню та відновленню їх соціально корисних зв’язків. Планується розробити ефективну модель сприяння у здійсненні заходів соціального патронажу та наданні соціальних й інших послуг засудженим, їх переадресації до спеціалізованих суб’єктів надання допомоги та здійснення контролю за станом отримання послуги.

Фактично планується створити необхідні умови для надання засудженим і звільненим соціальної, медичної та консультативної допомоги; підвищення професійної компетентності сторін з питань соціального супроводу засуджених, з метою їх ресоціалізації та  забезпечення доступу до  необхідних соціальних та медичних послуг; консультування засуджених і звільнених, з питань безперервності лікування таких соціально небезпечних хвороб, як ВІЛ-інфекція, туберкульоз; здійснення заходів супроводу  та переадресації звільнених, що хворіють на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, для забезпечення безперервності лікування. Немаловажним є удосконалення процесу налагодження партнерських відносин з іншими учасниками соціальної адаптації та соціального супроводу – волонтерами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадою.

Особливу увагу під час реалізації пілотного проекту буде приділено бюджетній адвокації – тобто, мотивації органів місцевої влади до виявлення активнішої позиції щодо сприяння в соціальній адаптації колишнім правопорушникам, оскільки лише таким чином можна забезпечити безпеку як суспільства в цілому, так і окремої громади.

У подальшому позитивні результати впровадження пілотного проекту планується поширити на всі регіони України з одночасною зміною чинних нормативних актів.