06-03-202015:22

У Мін’юсті відбувся круглий стіл за участі судових експертів та детективів НАБУ

У Міністерстві юстиції України за участю заступника Міністра з питань виконавчої служби Андрія Гайченка, Першого заступника директора Національного антикорупційного бюро України Гізо Углави, керівника Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України Андрія Калужинського, директора Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України Наталії Ткаченко, детективів Головного підрозділу детективів НАБУ, судових експертів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України, експертної служби Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ судових експертиз відбувся круглий стіл, на якому обговорювались проблемні питання, які виникають під час призначення детективами НАБУ судових експертиз у кримінальному провадженні (зокрема, економічних, товарознавчих, будівельно-технічних та дорожньо-технічних експертиз).

Під час вступного слова Андрій Гайченко зазначив, що Мін’юст як відомство, яке спрямовує діяльність науково-експертних установ, почало реалізовувати реформи у цій сфері.

«Експертиза – основа, на якій тримається правосуддя в Україні. Сьогодні саме Мін’юст задає тренд у цьому напрямі. Ми проводимо реформи,  спрямовані на підвищення ефективності та незалежності експертів. Насамперед, ми готові встановити правила, які будуть виконуватися всіма сторонами з однією єдиною метою – встановлення законності та притягнення винних до відповідальності у разі доведення їхньої вини. У результаті ми хочемо отримати синергію правоохоронного органу та Мін’юсту, яка призведе до підвищення ефективності розслідування кримінальних проваджень, особливо у  резонансних справах», – заявив Андрій Гайченко.

Заступник Міністра юстиції повідомив, що реформи Мін’юсту, між іншим, передбачають перехід експертизи до приватних експертів. З 1 квітня відкривається 9 видів експертизи для приватних експертів.

«За умови налагодження механізму притягнення цих експертів до відповідальності за можливі порушення це є прийнятним рішенням для всіх учасників процесу. Зокрема, для підвищення відповідальності експертів ми оновлюємо правила, принципи та склад Центральної експертно-кваліфікаційної комісії. Вона буде складатися з двох палат – Дисциплінарної  та Кваліфікаційної. Повноваження атестувати та притягувати до відповідальності  експертів наукових установ переходять до Мін’юсту», – підкреслив заступник Міністра.

Серед інших новел у сфері судово-експертної діяльності – залучення громадських організацій до роботи ЦЕКК, відмова від рецензування як виду апеляції та впровадження замість цього перевірки висновків, а також створення профільного Департаменту експертного забезпечення правосуддя, який буде супроводжувати діяльність експертизи.

«Сьогоднішній захід повинен розставити крапки в окремих системних питаннях, аби експерти та детективи прийшли до спільного бачення, спільних принципів, за якими ми будемо працювати у подальшому», – підсумував Андрій Гайченко.

У свою чергу заступника директора НАБУ Гізо Углава подякував Мін’юсту за організацію круглого столу та позитивно оцінив зміни, які впроваджує Міністерство юстиції: «Приємно чути про ті плани та зміни, які ви збираєтесь робити у цій сфері, адже і ваша, і наша робота  тісно пов’язані одна з одною, і ми не будемо успішними та результативними без ефективної співпраці. Впевнений, ця зустріч – це початок спільної, плідної комунікації між детективами та експертам».

Керівник Головного підрозділу детективів НАБУ Андрій Калужинський також висловив сподівання, що організований Мін’юстом захід буде корисним для всіх.

«Метою подібних заходів є вироблення єдиних підходів, єдиних методик та єдиних практик для вирішення наявних питань», – зазначив представник НАБУ.

Він підкреслив, що головні проблемі питання, які виникають перед детективами при призначенні експертиз, пов’язані насамперед, з економічною, товарознавчою, будівельно-технічною та будівельно-оціночною експертизами.

«Маю велике сподівання, що сьогодні експерти, почувши проблематику, яка виникає під час розслідувань кримінальних проваджень детективами НАБУ, візьмуть собі за орієнтир ті проблемні питання, які потрібно вирішити  першочергово», – зауважила зі свого боку директор Департаменту експертного забезпечення правосуддя Наталія Ткаченко.

Під час заходу присутні обговорювали наступні питання:

призначення та проведення економічних експертиз стосовно підтвердження нанесення матеріальної шкоди (завдання збитків), товарознавчих, будівельно-технічних та дорожньо-технічних експертиз;

компетенції експертів при вирішенні питань;

підготовки матеріалів, які надаються експертам для проведення експертизи, тощо.