16-11-202313:23

У Мін’юсті відбувся круглий стіл «Застосування Гаазьких конвенцій щодо захисту прав дітей під час війни в Україні»

15 листопада 2023 року Міністерством юстиції України було проведено круглий стіл на тему «Застосування Гаазьких конвенцій щодо захисту прав дітей під час війни в Україні». У заході взяли участь директор Департаменту міжнародного співробітництва та представництва Ганна Тищенко; Генеральний секретар Гаазької конференції з міжнародного приватного права (ГКМПП) Крістоф Бернасконі; спеціаліст із захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Джин Чої; суддя Верховного Суду, член Міжнародної гаазької мережі суддів Юлія Черняк; член Експертної ради при Представнику Уповноваженого з прав дитини, адвокат Катерина Маліченко. Також у зустрічі взяли участь представники від Міністерства соціальної політики України, Національної соціальної сервісної служби України та Міністерства закордонних справ України.

При відкритті заходу директор Департаменту міжнародного співробітництва та представництва виступила з вітальним словом та подякувала учасникам зустрічі за їх присутність й підтримку. Ганна Тищенко висловила вдячність Генеральному секретареві та представникам Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні за готовність співпрацювати з українською стороною з питань щодо захисту прав українських дітей, що є особливо важливим під час дії воєнного стану.

Дискусія була присвячена питанням захисту прав дітей в контексті застосування Гаазьких конвенцій щодо захисту прав дітей під час війни в Україні. Протягом круглого столу було обговорено:

  • проблемні питання, пов’язані з поверненням евакуйованих дітей з-за кордону, а також шляхи їх вирішення;
  • питання взаємодії між компетентними органами відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року і Конвенції про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей;
  • виклики, з якими стикається Мін’юст при виконанні функцій Центрального органу України відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного-викрадення дітей 1980 р. в умовах воєнного стану;
  • роль суддівської взаємодії при виконанні Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей і Конвенції про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів  захисту дітей;
  • актуальність приєднання України до Конвенції про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення 1993 р.

Відбулася відверта розмова та обмін думками, за результатами якої учасники дійшли згоди, щодо важливості продовження взаємодії та співпраці між усіма залученими до виконання вказаних Гаазьких конвенцій в Україні компетентних органів державної влади України. Учасники погодилися, що сприяння, яке може бути надано Постійним бюро ГКМПП для подальшої роботи та пошуку найкращих механізмів захисту українських дітей, є надзвичайно важливим.

Генеральним секретарем ГКМПП Крістофом Бернасконі та представниками Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні було висловлено запевнення у їх готовності й надалі співпрацювати з Україною й підтримувати зусилля Уряду України у сфері захисту прав дітей.

Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/krugliy-stil-zastosuvannya-gaazkih-konventsiy-schodo-zahistu-prav-ditey-pid-chas-viyni-v-ukraini-kiiv-15-listopada-2023-roku