30-06-200600:00

У Запоріжжі сьогодні проходить розширене виїзне засідання Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення

У ході засідання під головуванням заступника Міністра юстиції, заступника голови ради Лідії Горбунової обговорюються питання: організації правоосвітньої та правовиховної роботи серед неповнолітніх, які перебувають у закладах пенітенціарної системи; діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, організацій і об'єднань громадян з питань соціальної адаптації засуджених після звільнення з місць позбавлення волі; діяльності Координаційної ради молодих юристів в Запорізькій області у напрямку правоосвітньої роботи, її ролі у формуванні правової обізнаності громадян та сприянні підвищенню рівня правової культури.

Під час обговорення питання організації правоосвітньої та правовиховної роботи серед неповнолітніх, які перебувають у закладах пенітенціарної системи, Лідія Горбунова наголосила на тому, що для успішного відновлення статусу та ролі індивіда у суспільстві, повернення особи, яка відбула покарання, до соціуму, необхідно об'єднати зусилля всіх соціальних інститутів: сім'ї, школи та місця роботи.

Адже, за словами Лідії Горбунової, практика показує, що покарання - це не тільки спосіб виправлення підлітка з девіантною поведінкою, а й спосіб обмеження прав і можливостей особи, зміни її соціального статусу, що може призвести до часткової або повної втрати соціальних ролей та зв'язків підлітка. З огляду на це особливої уваги потребує необхідність формування у неповнолітнього внутрішньої мотивації до успішної інтеграції і відновлення його соціального статусу, бажання стати повноцінним членом суспільства, який дотримується суспільних норм та етики.

Лідія Горбунова підкреслила, що одним із пріоритетних напрямів правової реформи в Україні є створення такої сучасної правової системи, яка б максимально розширювала та захищала права і свободи людини, незалежно від умов, в яких вона перебуває.

Як відзначається на виїзному засіданні, сьогодні досить актуальним є пошук нових, більш ефективних і дієвих механізмів соціальної адаптації молоді, яка знаходиться в установах кримінально-виконавчої системи. Важливого значення набуває проведення якісної роботи, спрямованої на зміну життєвих орієнтирів правопорушника.

Учасники засідання ВМКМР зазначають, що державна молодіжна політика повинна сприяти створенню належних умов для життєвого самовизначення, самореалізації молодих громадян. Водночас правова освіта є основою становлення громадянина України, патріота своєї Батьківщини, готового самовіддано розбудовувати її як суверенну, незалежну, демократичну, правову і соціальну державу, здатного проявляти національну гідність, знати свої права і обов'язки.

Саме тому, підкреслюють учасники виїзного засідання, все більше зростають роль і значення юридичної освіти, філософія якої змінюється й позначається поступовим відходом від суворого юридичного позитивізму до природнього праворозуміння. Значно зростає авторитет вищих навчальних закладів, які готують молодих фахівців-юристів, здатних сприймати й усвідомлювати різницю між „правом" і „законом". Наразі поряд із питанням підготовки висококваліфікованих спеціалістів у сфері права постає проблема їхнього працевлаштування, адже щорічно кількість юристів збільшується приблизно на 70 тисяч. А практика, у свою чергу, свідчить зворотнє – існує проблема заповнення вакантних посад юристів.

Одна із причин такого стану - відсутність досвіду роботи у молодих спеціалістів, що свідчить про необхідність долучення їх до юридичної практики ще під час навчання у вузі. Однією із можливих форм поглиблення, розширення і вдосконалення правових знань, одержаних студентами-правниками у процесі навчання, – є участь молодих юристів у роботі Координаційних рад, які створені та діють при управліннях юстиції як консультативно-дорадчі органи.

Завдяки багатовекторності діяльності Координаційної ради молоді юристи не тільки здобувають професійні знання, розвивають здібності та набувають навички, а й формуються як особистості, у них виникає почуття відповідальності за доручену справу, усвідомлення власного внеску у розбудову правової держави.

Учасники виїзного засідання переконані, що першорядними завданнями органів державної влади є координація зусиль для налагодження тісної співпраці з молодими юристами, створення належних умов для самореалізації молоді, сприяння залученню її до процесу державотворення.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 271-16-76
E-mail: press@minjust.gov.ua