23-06-200500:00

Укладення міжнародних договорів про правову допомогу у цивільних і кримінальних справах сприяє захисту прав громадян України за кордоном

Як зазначила директор Департаменту міжнародного співробітництва Тамара Андрієва, при Міністерстві юстиції України з 1992 року створена та працює Експертна група з підготовки міжнародних договорів України про правові відносини і правову допомогу у цивільних і кримінальних справах. Ці договори дають змогу забезпечити права громадян України за кордоном, регулюють співробітництво компетентних органів у боротьбі зі злочинністю та створюють механізм виконання рішень українських судів за кордоном.

Україна уклала 46 двосторонніх міжнародних договорів у сфері правової допомоги у цивільних і кримінальних справах. Останнім часом, за словами Тамари Андрієвої, укладаються договори з окремих питань міжнародного правового співробітництва, зокрема екстрадиції - видачі осіб, які скоїли злочин на території однієї держави і, ухиляючись від кримінальної відповідальності, перебувають на території іншої. Укладаються також договори щодо передачі осіб, засуджених до позбавлення волі, для подальшого відбування покарання на територію держави, громадянами якої вони є.

Водночас Україна є учасницею 17 багатосторонніх міжнародних договорів з цих питань. Правовою підставою для співробітництва з багатьма державами світу є конвенції Ради Європи у сфері кримінального судочинства. Крім того, Україна є учасницею Гаазьких конвенцій з питань надання правової допомоги у цивільних справах. Ці конвенції запроваджують єдині правила взаємодії компетентних органів. Відповідно, у національне законодавство впроваджуються встановлені в цих конвенціях європейські стандарти.

2003 року для України набула чинності Гаазька Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 року, завдяки запровадженню апостилю – спеціального штампа, що засвідчує справжність підпису під документом і автентичність відбитку печатки або штампа, яким скріплено відповідний документ. Надання в такий спосіб юридичної сили офіційним документам сприяє можливості фізичних та юридичних осіб нашої країни подорожувати, навчатися або здійснювати комерційну діяльність за кордоном.

Вирішення комплексу питань правового співробітництва в рамках СНД забезпечує Конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, 1993 року, що застосовується з квітня 1995 року.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 279-88-70
E-mail: press@minjust.gov.ua