13-09-201915:16

Україна подала клопотання про відвід судді Апеляційного суду Амстердаму, який розглядає справу про «скіфське золото»

З 2015  року Міністерство юстиції України здійснює представництво інтересів держави України у справі стосовно повернення музейної колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» на територію України.

У провадженні Апеляційного суду Амстердаму перебуває апеляційна скарга Центрального музею Тавріди, Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Керченського історико-культурного заповідника та Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (далі – Кримські музеї) на рішення Окружного суду Амстердаму від 14.12.2016, яким було задоволено вимоги держави Україна про повернення музейних об’єктів на територію України. 

Міністерству юстиції стало відомо про існування обставин, що можуть свідчити про упередженість головучого судді, який розглядає Справу, що викликає сумнів у його об’єктивності у розгляді цієї Справи.

Так, головуючий суддя Апеляційного суду Амстердаму протягом декількох років здійснював представництво інтересів російської компанії «Промнефтьстрой» у справі проти ВАТ «НК «ЮКОС », а тому фактично захищав інтереси Російської Федерації як основного інтересанта у вирішенні справи на користь «Промнефтьстрой». Крім того представництво інтересів «Промнефтьстрой» він здійснював у тісній співпраці з адвокатами, які представляють інтереси кримських музеїв.

За результатами розгляду цієї справи голландський суд відмовив у визнанні та зверненні до виконання на території Королівства Нідерландів рішення Московського арбітражного суду 2006 року про визнання ВАТ «НК «ЮКОС » банкрутом та продаж акцій голландської структури ВАТ «НК «ЮКОС» («Yukos Finance B.V.») компанії «Промнефтьстрой».

Голландський суд визнав, що банкрутство ВАТ «НК «ЮКОС» було сфабриковано російською владою в порушення фундаментальних принципів права.

06.09.2019 держава Україна звернулася до судді з клопотанням про самовідвід, водночас просила відреагувати на це клопотання до 11.09.2019.

12.09.2019 секретар суду повідомив державу Україну, що головуючий суддя не вбачає підстав для самовідводу. 13.09.2019 держава Україна подала клопотання про відвід судді до Апеляційного суду Амстердаму.