30-03-201809:06

Україна та Нідерланди обмінялися досвідом у сфері досудової пробації

27-28 березня 2017 року в Центрі суддівських студій було проведено робочу зустріч представників проекту МАТРА (Нідерланди), Департаменту пробації, Проектного офісу з питань пробації Міністерства юстиції, підрозділів органу пробації м. Києва та Голосіївського районного суду м. Києва.

В ході зустрічі іноземні експерти ознайомилися з українською практикою складання досудових доповідей, визначили питання, які потребують додаткового врегулювання та розповіли про власний досвід застосування досудової пробації.

Зокрема, менеджер проектів Центру міжнародного правового співробітництва Ліно Бросіус розповів, що завдяки ефективній системі пробації в Нідерландах за останні 10 років відбулося значне скорочення кількості ув’язнених, та, відповідно, збільшилася кількість випадків застосування альтернативних видів покарань.

«В нашій країні система виконання альтернативних покарань існує понад сторіччя, за цей час пробація заробила собі авторитет серед інших учасників кримінального процесу, наших працівників поважають та прислухаються до їх думки», - зазначили експерти проекту МАТРА Лео Тіггес та Джованні Мерс.

Джованні Мерс також розповів партнерам приклади зі свого власного досвіду зі складання досудової доповіді: «Під час інтерв’ювання клієнта ми вивчаємо реакцію людини, створюємо умови для максимально довірливого діалогу, без осуду та упередженого ставлення. Нам важливо, щоб людина розкривалася під час розмови. Це тонкий психологічний момент».

Міжнародні експерти впевнені, що такий підхід до правопорушника і економічно обґрунтований, і ефективний з точки зору забезпечення безпеки суспільства.

Своєю чергою, Директор Департаменту пробації Олег Янчук наголосив, що досудова доповідь є не обвинувальним чи виправдовувальним актом, а інструментом з надання об'єктивної та достовірної інформації про особу, що в подальшому сприятиме справедливому рішенні суду.

Під час зустрічі учасники зупинилися на строках складення досудової доповіді щодо обвинуваченого, детально обговорили процедуру цього процесу та провели порівняльний аналіз особливостей взаємодії працівників пробації з  суддями та прокурорами в Україні та Нідерландах, де працівник пробації має статус учасника кримінального процесу. Крім того була обговорена специфіка складання доповідей для різних категорій правопорушників.

Ліно Бросіус зауважив, що в Україні служба пробації є молодою інституцією, проте має завоювати вагоме місце в системі кримінального правосуддя, а це можливо за умови надання якісної та об’єктивної інформації щодо обвинуваченого та факторів, які вплинули на його вчинок.

За результатами зустрічі були визначені подальші кроки українсько-нідерландської співпраці. Зокрема, заплановано проведення тренінгів для персоналу пробації зі складання досудових доповідей та залучення до дискусійних майданчиків суддів і прокурорів.