24-11-200600:00

Уряд пропонує покласти на Міністерство юстиції повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно

Кабінет Міністрів пропонує визначити Міністерство юстиції України центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Відповідні зміни до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» направлені на розгляд Верховної Ради України.

Як повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, уряд пропонує створити єдину систему державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, поклавши повноваження реєстратора на Мін‘юст України.

При цьому Уряд просить зважити парламент, що здійснення реєстрації прав на нерухоме майно є суто юридичною діяльністю, яка потребує юридичних знань, оскільки являє собою перевірку юридичних фактів виникнення, зміни та припинення прав на нерухоме майно.

Кабінет Міністрів також наголошує, що створити таку систему у складі Міністерства юстиції можливо у найкоротший термін. Основна її частина, окрім відомостей щодо прав на земельні ділянки, необхідних для формування системи реєстрації, вже створена та функціонує в Мін‘юсті. Зокрема, це Єдиний реєстр заборон відчуження об‘єктів нерухомого майна (1999 рік), Спадковий реєстр (2000 рік), Реєстр прав власності на нерухоме майно (2002 рік), Державний реєстр правочинів (2004 рік) та Державний реєстр іпотек (2004 рік).

Уряд також наголошує, що система державної реєстрації прав на нерухоме майно є нелогічною у складі державного земельного кадастру. Складові земельного кадастру мають іншу правову природу та не мають жодного відношення до реєстрації прав на нерухоме майно. Зокрема, у кадастрі відображаються дані про бонітування грунтів, економічну оцінку земельної ділянки, про категорію земель за цільовим призначення тощо.

Кабінет Міністрів зазначає, що реалізація положень законопроекту дозволить створити сучасну систему державної реєстрації прав на нерухоме майно без запозичення бюджетних коштів.

Чинна редакція Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначає держателем реєстру центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів – Держкомзем.

Прес-служба Міністерства юстиції України
Tел. 271-16-76
E-mail: press@minjust.gov.ua