23-11-202210:20

Валерія Коломієць провела зустріч із представниками ПРООН Україна

Заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць провела зустріч із представниками Програми розвитку ООН в Україні. Основною темою для обговорення стало впровадження в українську систему юстиції відновного правосуддя.

Сучасна міжнародна і європейська концепція захисту прав людини тяжіють до тенденції відмови від виключно каральної реакції на злочин, яка не може належним чином забезпечити як права осіб, які його вчинили, так і потерпілих. Тому світова, зокрема європейська спільнота давно почали закріплювати новий підхід до кримінального процесу, який реалізується саме через концепцію відновного правосуддя.

«Відновне правосуддя дозволяє рухатися у напрямі ресоціалізації порушників, а основна роль у цьому процесі належить громадянському суспільству, адвокатам та центрам надання правової допомоги. Протягом останніх двох десятиліть в Україні активно поширюються ідеї відновного правосуддя як засобу соціального примирення, розрахованого на будь-які вікові категорії, а особливо на неповнолітніх правопорушників. Слідуючи кращим європейським та світовим практикам, з 2019 року в нашій державі впроваджений пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації – має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності. Програма дає можливість підліткам не розлучатися зі своїми батьками, рідними та близькими, не потрапляти під негативний вплив осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, продовжувати навчання у школах та інших навчальних закладах усіх рівнів, займатися спортом, працювати та прагнути стати свідомими і відповідальними громадянами України», – зазначила Валерія Коломієць.

За її словами, ідеї відновного правосуддя відповідають сучасним правовим тенденціям переходу від реагування на вчинення злочинів виключно примусовими та каральними методами до застосування альтернативних або додаткових шляхів впливу на стан криміногенної ситуації в суспільстві, а саме відновних процедур, або процедур примирення (медіації), які проводяться за допомогою посередника (медіатора).

Христофорос Політіс, заступник Постійного представника Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, у свою чергу зазначив, що відновне правосуддя є одним із механізмів побудови глобальних систем, які мають захистити всі верстви населення задля збереження миру та дотримання прав людини.

Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/zustrich-valerii-kolomiets-iz-predstavnikami-programi-rozvitku-oon-v-ukraini-kiiv-22-listopada-2022-roku