03-01-202010:52

Валерія Коломієць: Системі БПД потрібні певні зміни, аби надати нового дихання

Про те, як працює система сьогодні і якою вона може бути завтра у інтерв’ю для видання «Український адвокат» розповіла заступниця Міністра юстиції Валерія Коломієць.

 «Перше, що ми плануємо і от-от готові зробити, — це оголосити конкурс на обрання членів наглядової ради (системи безоплатної правової допомоги). Ми вважаємо, що для системи БПД буде доречною наглядова рада з експертів, які спрямовували б її операційну діяльність. У першу чергу ми розраховуємо на професіоналів, які розуміють, для чого і як працює система безоплатної правової допомоги», - зауважила заступниця Міністра.

На її думку, існує низка питань щодо фінансування системи безоплатної правової допомоги: «З січня ми плануємо приступити до розв’язання низки проблем. Перша — невисокий рівень заробітних плат для штатних юристів системи. Сьогодні вони отримують об’єктивно невисоку заробітну плату і це при тому, що вони залишаються основними надавачами первинної правової допомоги. Друга — компенсація витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу».

Щодо проведення нових доборів адвокатів системи безоплатної правової допомоги та їх критеріїв Валерія Коломієць зазначила: «Ми розуміємо, що адвокати — це вже професіонали. Тому конкурс зведено до прослуховування дистанційного курсу щодо особливостей роботи БПД. Нові конкурси будуть. Хоча до роботи у системі залучено більше шести тисяч адвокатів, нам потрібно дати можливість новим адвокатам долучитися, і є об’єктивна потреба у залученні більшої кількості адвокатів в окремих регіонах».

Окрім того, заступниця Міністра проінформувала: «Ми хочемо змінити систему оцінки якості роботи адвокатів, щоб це не була ревізія правової позиції чи втручання в неї, а певний конструктивний діалог і розвиток. Це так званий pееr review — рецензування, коли цікаві справи, за згодою клієнтів, вивчалися б експертами і вони могли б давати свій висновок. При цьому ми не виконуємо ролі якихось каральних органів і не виступаємо суб’єктами звернення до дисциплінарних комісій».